Współcześnie, kiedy coraz więcej uwagi zwraca się na konieczność wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, należy spodziewać się wielu inwestycji związanych z produkcją biogazu rolniczego.

Poza rozwiązywaniem różnych problemów natury techniczno-ekonomicznej biogazownie w Polsce muszą zapewnić sobie, już na etapie planowania inwestycji, wystarczającą ilość substratów do fermentacji po akceptowalnej cenie zakupu. I tutaj pojawiają się problemy wynikające m.in. z braku rzetelnego opracowania dotyczącego ekonomicznego potencjału tych substratów. Surowcami do produkcji biogazu są wszystkie organiczne odpady powstające m.in. w produkcji rolniczej, w przemyśle rolno-spożywczym, frakcje organiczne odpadów miejskich, w tym osady ściekowe, a także odpady z pielęgnacji zieleni.
 
 Substrat godny uwagi
Wśród surowców pochodzenia rolniczego na uwagę zasługują nawozy naturalne. Charakteryzują się one, w zależności od rodzaju, różną produktywnością w przeliczeniu na ilość biogazu możliwą do otrzymania z 1 t s.m.o. (t s.m.o. – tona suchej masy organicznej).
W celu oszacowania potencjału biogazu produkowanego na bazie nawozów naturalnych niezbędne jest oszacowanie wielkości ich produkcji. Z badań Igrasa i Kopińskiego1 wynika, że w polskim rolnictwie rocznie powstaje ponad 80750 tys. t obornika i ok. 7460 tys. m...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?