Doświadczenia z eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej
Na terenach niezurbanizowanych rozwój kanalizacji sanitarnej w dużej mierze zależy od możliwości rozwoju i zastosowania kanalizacji ciśnieniowej, która na tych terenach jest preferowana lub wybierana jako jedyne rozwiązanie. Jak prezentują się doświadczenia z wieloletniej eksploatacji systemu kanalizacji ciśnieniowej z 10 gmin?
System kanalizacji ciśnieniowej jest obecnie szeroko i już dość długo stosowanym sposobem odprowadzania ścieków z terenów zabudowy jednorodzinnej, w szczególności zlokalizowanej na obszarach niezurbanizowanych. W odróżnieniu od kanalizacji grawitacyjnej, ścieki bytowo-gospodarcze z instalacji wewnętrznej budynku odprowadzane są w nim do pompowni przydomowej, zwanej również Urządzeniem Zbiornikowo-?Tłocznym (UZT). Posiada ono zamontowaną pompę wyporową lub wirową z nożem rozdrabniającym, wtłaczającą ścieki do przykanalika ciśnieniowego i dalej do ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej. Pierwsze wzmianki w polskiej literaturze o kanalizacji ciśnieniowej pojawiły się w połowie lat 70., a pierwsze inwestycje przekazane do eksploatacji to połowa lat 90.
Przedstawiona analiza z 10 gmin z terenów województw: opolskiego, mazowieckiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego oparta została na doświadczeniach z eksploatacji wybranyc...