W celu zrealizowania określonego w unijnej dyrektywie celu 15-procentowego udziału OZE w finalnym zużyciu energii w Polsce przewiduje się m.in. wykorzystanie biomasy z uprawy roślin poprzez spalanie w elektrociepłowniach oraz fermentację w biogazowniach rolniczych. Planowane jest również zagospodarowanie substratów odpadowych, w tym także pozanormatywnych ziaren zbóż.
 
Tymczasem ocena jakości i przydatności gleb dokonana przez IUNG-PIB wskazuje na istnienie trudnych warunków środowiska dla uprawy roślin energetycznych w następujących województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim i podlaskim. Jednocześnie klimatyczny bilans wody w Polsce, wykonany przez J. Górskiego i T. Kozyrę, dowodzi, że na badanym terenie roczna suma opadów atmosferycznych wynosi < 550 mm. W latach 1971-2005 suma opadów rocznych, np. w okolicy Poznania, wynosiła 507 mm, przy czym od kwietnia do września ok. 225 mm.
W takich warunkach klimatyczno-glebowych dla produkcji biomasy trzeba proponować mniej wymagające rośliny jednoroczne (sorgo, kukurydza, konopie włókniste i żyto w poplonie ozimym), a nie rośliny wieloletnie (wierzba, miskant, ślazowiec itp.), wymagające zasobnych i wilgotnych gleb.
Poza tym dobór gatunków, a nawet odmian, musi być tak dostosowany do istniejących warunków glebowych i sposobu ich uprawy, ab...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?