Rynek usług redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną (Demand Response – DR) w Polsce obecnie nie istnieje, w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskie.
Jakiś czas temu państwa UE odkryły, że DR może być równoprawnym sposobem równoważenia bilansu mocy w systemie elektroenergetycznym, a co ważniejsze może okazać się receptą na problemy spowodowane przez tzw. niespokojną generację, a w przypadku Polski – generację wiatrową. Nie docenia się istotnej roli, jaką we wspieraniu rozwoju generacji z OZE mogą odegrać usługi redukcji zapotrzebowania (Demand Side Response lub Demand Response bądź po prostu DR).
Biorąc to pod uwagę, w projekcie nowej unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive)przewidziano istotne wsparcie dla usług DR. Dyskusja na temat zakresu regulacji w tym zakresie jest jeszcze w toku, ale wskazany kierunek potwierdzają: określenie obowiązku wprowadzenia usług systemowych opartych o DR (redukcję zapotrzebowania), opracowania Planu Działań (Action Plan – AP) dla wprowadzenia usług DR, oraz ustanowienie obowiązku równego traktowania usług systemowych opartych na generacji (megawaty) i usług opartych o DR (negawaty).
Cechy usługi DR
Usługi DR, w przeciwieństwie do innych inwestycji w generację, cechują się niską barierą wejścia i wyjścia i, co równie ważne, nie wymagają ...