DRIAL POLAND: dostawca rozwiązań pompowych
Na łamach czasopisma pragniemy przedstawić firmę DRIAL POLAND, specjalizującą się w wynajmie pomp oraz dostarczaniu kompleksowych rozwiązań pompowych.
DRIAL POLAND to stale rozwijające się przedsiębiorstwo, oferujące wynajem wszelkiego typu pomp: do odwodnień, do ścieków, wysokowydajne, wysokociśnieniowe, pompy zatapialne oraz wszelkie możliwe akcesoria. Koncentrujemy się na budownictwie, przemyśle, petrochemii, gospodarce komunalnej, ochronie środowiska i górnictwie. Poza tym jako jedyni w Polsce projektujemy tymczasowe instalacje pompowe, niezbędne np. do realizacji projektów renowacji czy też wymiany kanalizacji oraz przy remontach oczyszczalni ścieków. Zachęcamy do zapoznania się z cyklem artykułów, które będziemy publikować w kolejnych numerach. Opiszemy w nich najciekawsze projekty i realizacje oraz możliwości naszych pomp.
Rozpoczynamy od tematu ?Odwadnianie wykopów?, stanowiącego myśl przewodnią czerwcowego wydania ?Wodociągów i Kanalizacji?.
Ważne zadanie
Prowadząc wszelkiego rodzaju wykopy, musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż w niektórych warunkach gruntowych konieczne jest odpowiednie odwodnienie. Zapewnia ono zwiększenie stateczności brzegom (skarpom) wykopu oraz zapobiega odspajaniu się gruntu.
Biorąc pod uwagę sposób ujęcia wody, wyróżniamy odwodnienia za pomocą studni, drenażu poziomego, igłostudni lub igłofiltrów. W uzasadnionych sytuacjach mogą występować rozwiązania mieszane, w których łączy się różne pompy. Nawet wtedy, gdy budowany wykop pozbawiony jest wód gruntowych, należy przewidzieć sposób jego odwodnienia na wypadek silnych opadów atmosferycznych. W takiej sytuacji z reguły wystarczy drenaż z sączków, który będzie odprowadzał wodę do możliwego miejsca jej zrzutu. Jeśli wykopy mają charakter budowlany i przeznaczone są do wykonania fundamentów budynku, prace kanalizacyjne (budowa, remont) to igłofiltry i tymczasowe odprowadzenie wody wydają się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem. Jak przy każdej pracy w wykopie konieczne jest jeszcze odpowiednie zabezpieczenie wykopu poprzez zastosowanie szalunków lub skarpowania. Najszybsze i zarazem najbardziej ekonomiczne wydaje się odwadnianie poprzez zastosowanie igłofiltrów. Owa metoda odwadniania stosowana jest przy odwadnianiu wykopów inżynieryjnych i budowlanych. Jak pokazano na rysunku, podstawowymi elementami instalacji są igłofiltry, rurociąg kolektora, ssącego oraz agregat pompowy.
Zasady działania
Igłofiltry zakończone filtrem umiejscawiane są w gruncie i stanowią punkty ujęć wodnych. Umożliwiają one pozyskiwanie i odprowadzanie wody z otaczającego go obszaru. W zależności od warunków terenowych i wymagań koniec igłofiltra znajduje się zwykle na głębokości 4-6 m. Na poziomie gruntu igłofiltry łączone są z kolektorem. Ciąg kolektorów jest łączony przy wykorzystaniu dodatkowych elementów instalacji, takich jak łuki, łączniki i rury przelotowej. Agregat posiada pompę lub pompy umożliwiające wytwarzanie podciśnienia w instalacji. Uzyskiwane podciśnienie umożliwia pobór wody z gruntu. Pobrana woda jest wydalana przez agregat i kierowana przez rurociąg lub wąż zrzutowy. Z uwagi na kształt tworzonego leja depresyjnego, koniec igłofiltra powinien być umieszczony ok. 1 ? 2 m poniżej głębokości, do której powinien zostać obniżony poziom wody.
Można wskazać dwie podstawowe instalacje igłofiltrowe (z uwagi na średnicę igłofiltrów): Igłofiltry cienkie ? jedne z popularniejszych w Polsce (polski wynalazek) instalacji o średnicy igłofiltra 32 mm. Igłofiltry elastyczne wyposażone są w siatkę filtracyjną oraz 5-calowe aluminiowe kolektory zbiorcze (tzw. klaudie). Wydajność jednego igłofiltra to ok. 0,7 m3/h. Igłofiltry grube ? coraz popularniejszy rodzaj instalacji w Polsce. Bardzo dobrze spisujący się w dobrze nawodnionych oraz gliniastych (pylastych) gruntach. Tego rodzaju igłofiltry nie są wyposażone w siatkę filtracyjną, tylko w swoistego rodzaju filtr studzienny oraz 4-calowe kolektory zbiorcze z PCV. Wydajność jednego igłofiltra to ok. 1,5-2 m3/h. Do instalacji igłofiltrowych należy stosować pompy, które skutecznie będą odprowadzały wodę z igłofiltrów.
Agregaty i zastosowanie
Można wytypować dwa podstawowe rodzaje pomp używanych w instalacjach igłofiltrowych: Pompy tłokowe ? tłokowa pompa PT dwustronnego działania jest przeznaczona zwłaszcza do instalacji odwodnieniowych bazujących na igłofiltrach. Jest to bardzo skuteczny system pompowania, cechujący się zdecydowanie najniższym zużyciem energii. Ta samozasysająca pompa jest nie tylko nadzwyczaj niezawodna, ale też koszty jej serwisowania są minimalne. Urządzenie może pracować bez zakłóceń przez 24 godz. na dobę, siedem dni w tygodniu, 52 tygodnie w roku. Nawet na sucho! Pompy wirnikowe ? wielofunkcyjne, samozasysające, suche pompy odśrodkowe do wody czystej, zanieczyszczonej, a także do surowych ścieków zawierających duże zanieczyszczenia stałe. Wysoka sprawność tych pomp umożliwia stosowanie do ich napędu mniejszych silników, niż zazwyczaj. Na przykład nasza 4-calowa pompa z przelotem swobodnym do 100 mm napędzana jest silnikiem jednocylindrowym, więc należy do urządzeń o najmniejszym zużyciu energii! Najważniejsze zastosowania instalacji igłofiltrowych to:
? okresowe odwodnienie
? obniżenie poziomu wody w ramach prac konstrukcyjnych i inżynieryjnych wymagających wykopów sięgających poniżej naturalnego poziomu wód gruntowych,
? odwadnianie wykopów kanalizacyjnych, gazociągów,
? odwadnianie wykopów budowlanych,
? ogólne obniżenie poziomu wód gruntowych,
? odwadnianie geotechniczne: obniżenie poziomu wody w celu zwiększenia konsolidacji i stabilności gruntu oraz redukcji obsunięć itp.
W przypadku konieczności znacznego obniżenia poziomu wody, mogą zostać zastosowanie instalacje w układzie wielopiętrowym (obniżenie nawet o kilkadziesiąt metrów). Głownie korzyści ze stosowania instalacji igłofiltrowych to:
? oszczędność czasu,
? prace prowadzone, są w dużo szybszym tempie dzięki suchemu wykopowi,
? oszczędność pieniędzy,
? niepotrzebne, są pozwolenia wodno-prawne, a stosowane rozwiązanie w oparciu o pompy dobrane przez doradców DRIAL pozwoli uzyskać najlepszy współczynnik efektywności do wydatków,
? bezpieczeństwo pracowników, ograniczone ryzyko zasypania ludzi w wykopie,
? prostota, a zarazem niezawodność i uniwersalność rozwiązania,
? łatwość transportu,
? dostępność na terenie całego kraju poprzez regionalne oddziały DRIAL.
Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.drial.pl, gdzie można znaleźć m.in. szczegółowe opisy naszej działalności, galerię zdjęć z realizacji oraz pełną specyfikację dostępnych u nas pomp. Ponadto zachęcamy do zapisania się do newslettera, dzięki któremu będą Państwo na bieżąco informowani o realizowanych przez nas projektach.
Siedziba główna:
Drial Poland Sp. z o.o.
ul. Tomaszowska 26
96-200 Rawa Mazowiecka
Lokalizacje naszych biur można znaleźć na www.drial.pl w zakładce KONTAKT.