Komisja Europejska przyjęła „Akt o jednolitym rynku” (ang. Single Market Act), zawierający szereg środków wspierających spójność gospodarczą Europy. Członkowstwo w UE zobowiązuje Polskę do uwolnienia rynku energii do 2014 r.

Przynależność do struktur europejskich zapewniła Polsce duże możliwości rozwoju, jednocześnie wymagając dostosowania się do powszechnie obowiązującego prawa wspólnotowego. Komisja Europejska skierowała do Polski prośbę o tzw. uzasadnioną opinię w sprawie zniesienia regulacji cen gazu dla końcowych odbiorców. To było ostatnie ostrzeżenie przed skierowaniem przez Brukselę sprawy do sądu. Komisja zarzuca Polsce, że łamie unijne prawo wewnętrznego rynku energii, które przewiduje, że ceny gazu powinny być ustalane w rynkowej grze podaży i popytu. Obecnie jednolity rynek UE nie osiąga najlepszych możliwych wyników i musi zaoferować więcej. Realizacja pełnego potencjału tego ważnego projektu europejskiego wymaga nowej determinacji politycznej, szczególnie w kluczowym dla gospodarki sektorze energetyki.
 
Etapy wspólnego rynku energii
Kiedy tworzono Wspólnotę Europejską, nie zastanawiano się nad wspólną polityką energetyczną. Ramy instytucjonalne opracowano tylko dla sektora węglowego (Europejska Wspólnota Węgla i Stali) oraz energii atomowej (Europejska Wspólnota Energii Atomowej). Dopiero w 1964 r...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?