Czy drastyczna podwyżka opłaty za składowanie odpadów komunalnych zbliży naszą gospodarkę odpadami do unijnych standardów? Czy wzrost ceny o 500% będzie dostatecznym impulsem upowszechnienia selektywnej zbiórki?
Podwyżki za wywóz i składowanie odpadów komunalnych od stycznia 2008 r. są nieuchronne. Wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z 6 czerwca 2007 r. Ten dokument zmienia opłatę za korzystanie ze środowiska (tzw. opłatę marszałkowską) w zakresie składowania zmieszanych odpadów komunalnych na składowiskach. Według prawodawcy, zwiększenie opłat ma wymusić upowszechnienie selektywnej zbiórki odpadów, inwestycje w recykling i odzysk surowców wtórnych, a w konsekwencji zmniejszyć ilość odpadów komunalnych deponowanych na składowiskach. Bezwzględnie wymuszają to dyrektywy Unii Europejskiej, więc wzrost opłaty marszałkowskiej nie jest dla nikogo w branży zaskoczeniem. Szokująca okazała się jednak skala i szybkość jej wprowadzenia. Od 1 stycznia 2008 r. opłata za składowanie 1 tony odpadów komunalnych wzrasta z 15 na 75 zł. To blisko 500%!
Nie czas na rewolucję
Kontrowersyjna decyzja wywołała wiele dyskusji. Przedstawiciele związków pracodawców branży gospodarki odpadami jednogłośnie wyrażają obawy związane z szykującą się prawdziwą rewolucją w tym zakresie. Osobiście uważam, że nie ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?