Drugi Kongres ENVICON Water źródłem nowych idei
Obrady rozpoczęło wystąpienie wiceministra środowiska Mariusza Gajdy, który przypomniał zgromadzonym, że mamy już za sobą pierwsze czytanie Prawa wodnego. Zwrócił uwagę, iż prace nad ustawą opóźniły się ze względu na liczne dyskusje nad jego kształtem. Minister pokrótce przypomniał najważniejsze zmiany, które wprowadzi nowelizacja, w tym m.in. utworzenie instytucji Wody Polskie. Na zarzuty o ?upaństwowienie? administracji wodnej M. Gajda odpowiedział, iż ?nie jest to upaństwowienie, ale uporządkowanie? tych struktur.
O działalności organizacji EurEau, dotyczącej legislacji europejskiej i krajowej, opowiedzieli Bruno Tisserand i Klara Ramm. Jurij Żerlicyn, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej, omówił doświadczenia Ukrainy w branży wod-kan w na tle Polski i innych państw Starego Kontynentu.
Z kolei Dorota Jakuta z IGWP w swojej prezentacji porównywała sytuację polskiego sektora wod-kan do innych krajów europejskich, takich jak Dania, Hiszpania czy Bułgaria. Przedstawiła też wyniki ankiet przeprowadzonych wśród członków Izby. Jednym z najczęściej powtarzających się wniosków jest zbytnie upolitycznienie regulatora, na które skarżyło się aż 75% ankietowanych.
Rola przedsiębiorstw wod-kan
Duże zainteresowanie uczestników wzbudził panel dyskusyjny na temat roli przedsiębiorstw komunalnych w polskiej gospodarce, szczególnie w aspekcie transformacji samorządowej. Jako korzystną, przede ws...