Drugie życie miast

Remonty budynków, poprawa infrastruktury komunikacyjnej, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych czy aktywizacja społeczności ? przed samorządami otwiera się wiele możliwości, gdy zdecydują się na rewitalizację miasta. Stają one przed szansą nie tylko na odnowienie, ale wręcz na odbudowanie miasta z urbanistycznego bałaganu, a w konsekwencji stworzenie nowego, które może się przekształcić w smart city.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podkreśla, że odpowiedzialny oraz społecznie i terytorialnie zrównoważony rozwój wymaga szczególnego zainteresowania obszarami, które w wyniku zaniedbań potrzebują szczególnego wsparcia. Głównie tam, gdzie gwałtowne zmiany społeczno-gospodarcze przyczyniły się do degradacji wielu obszarów miejskich. Na szczęście, procesy niszczenia miejskiej tkanki, pogarszania warunków społecznych i powstania problemów gospodarczych mogą być odwrócone ? właśnie dzięki rewitalizacji. Szczególnie, gdy zurbanizowane obszary w niekontrolowany sposób rozszerzają się, ich centra wyludniają i spada całkowita liczba mieszkańców danego miasta.

Kompleksowo i wszechstronnie

? Rewitalizacja zakłada optymalne wykorzystanie specyficznych uwarunkowań danego obszaru oraz wzmacnianie jego lokalnych potencjałów. Jest procesem wieloletnim. Wsparcie rewitalizacji to szansa na znalezienie właściwej recepty na rozwój, przede wszystkim w oparciu o dostępne zasoby ? in...