Drzewa, dzięki przewadze w dostępie do światła (osiąganej za sprawą mocnych, grubych i wysokich pni), rozbudowie systemu korzeniowego (czerpią wodę nawet z głębokich warstw gleby i magazynują ją) oraz przystosowaniu morfologicznemu i anatomicznemu do oszczędnej gospodarki wodą, są jedną z najbardziej skutecznych i wszechstronnych grup roślin.

 

Na Ziemi występuje ok. 80 tys. gatunków i niezliczona ilość odmian drzew. Uważa się, iż drzewo jest najbardziej syntetycznym dziełem sił przyrody, wyrazem jej doskonałości i perfekcji. Jak pisał Le Corbusier: Drzewo ? obraz doskonałej budowy, widowisko czarujące, zjawiające się przed naszymi oczyma w porządku bez zarzutu, choć w arabeskach najbardziej fantastycznych. Matematycznie wymierzona gra gałęzi, mnożących się każdej wiosny, jak na nowo otwierająca się dłoń. Liście tak prawidłowo unerwione. Przykrycie nad nami między niebem a ziemią. Przyjemna skala umieszczona pomiędzy naszymi sercami i oczyma a ewentualną geometrią naszych budowli. Cenne narzędzie w ręku urbanisty. Dlatego słońce, przestrzeń i drzewa uznał on za podstawowe materiały urbanisty, od których zależą istotne walory życia w mieście.

Drzewa to także największe żywe organizmy na Ziemi. Według kryterium objętości największym pojedynczym organizmem występującym na obszarze klimatu nietropikalnego jest okaz mamutowca olbrzymiego (Sequoiadendron giganteum), nazwanego ?General Sherman...