Praktyką dużych międzynarodowych koncernów jest realizacja farm wiatrowych w formule „green field”, czyli począwszy od procesu planowania do rozpoczęcia produkcji energii przez docelowego producenta.
W przypadku mniejszych przedsięwzięć wykonawcami poszczególnych etapów są deweloperzy przygotowujący projekty w przeznaczonych do zbycia spółkach celowych (tak zwane SPV), których udziały nabywane są przez zainteresowanych inwestorów.
Obecnie w Polsce najczęściej stosowane jest ostatnie rozwiązanie. Duża część klientów deweloperów to przedsiębiorstwa energetyczne, które nabywają OZE w celu zwiększenia efektywności działania oraz realizacji ustalonych założeń strategicznych odnośnie udziału w sektorze OZE. Na rynku dostępnych jest wiele projektów zróżnicowanych pod kątem jakościowym. Wybór koncepcji z wadami może skutkować niepowodzeniem całego przedsięwzięcia. Najbardziej pożądane projekty to farmy wiatrowe na zaawansowanym etapie przygotowania z pozyskanym pozwoleniem na budowę. Nabycie takiej inwestycji pozwala na przystąpienie do budowy oraz szybką finalizację prac przy ograniczeniu ryzyka. Niestety, na takie projekty popyt wciąż jest wyższy niż podaż. W celu oceny jakości projektu oraz identyfikacji potencjalnych ryzyk związanych z jego realizacją praktyką rynkową jest przeprowadzanie procesu due diligence.
Isto...