Żyjemy obecnie w okresie występowania dwu groźnych zjawisk. Jednym z nich jest postępujące ocieplenie klimatu, a drugim – kryzys ekonomiczno-finansowy.

Studia dotyczące możliwości zahamowania postępującego ocieplenia, przeprowadzone przez dwa uniwersytety kanadyjskie, a ponadto przez zespół ekonomistów w Finlandii (wyniki obu prac zawiera artykuł w „Czystej Energii” 4/2007, str.14-16), dowiodły, iż taka możliwość istnieje pod warunkiem ograniczenia wzrostu PKB w skali globalnej. Bowiem tylko znaczne spowolnienie rozwoju gospodarczego, wciąż potęgowanego się głównie energią z paliw kopalnych emitujących CO2, stworzy warunki dla osiągnięcia odpowiedniego potencjału produkcji energii z OZE i doprowadzi do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Paradoksalnie rozpoczynający się kryzys ekonomiczno-finansowy generuje jedną z okoliczności, która umożliwia redukcję emisji CO2 do atmosfery w takim stopniu, jaki jest niezbędny do zahamowania ocieplenia. Zatem niski wzrost PKB może być pożyteczny.
 
Miejsca pracy – gdzie ich nie tworzyć
Walka z kryzysem wymaga jednak szczególnie intensywnych działań w zakresie tworzenia miejsc pracy dla ludzi, którzy je tracą w związku z upadłościami wielu firm. Wynika to zarówno z przesłanek humanitarnych, jak i z uzasadnionej ze wszech miar obawy, iż rzesze ludzi poz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?