Mija 20 lat odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. To przełomowy moment w historii naszego kraju. W jaki sposób przynależność do Wspólnoty wpłynęła na zarządzanie przestrzenią miejską?
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. Obecnie w jej skład wchodzi 27 państw. Wspólnota, która na początku była wyłącznie unią gospodarczą, stopniowo zaczęła obejmować różne obszary polityki, w tym klimat, ochronę środowiska i zdrowie. Nic więc dziwnego, że obecność w UE ma wpływ na kształtowanie i zrządzanie zielenią miejską w naszym kraju. Jubileusz 20-lecia Polski w UE stwarza okazję, by dokonać kilku podsumowań.
Korzyści z członkostwa
Jaki jest bilans 20-lecia Polski w UE? Wielu z nas stwierdzi, że dodatni. Z pewnością obecność w strukturach europejskich oznacza dla państw członkowskich Wspólnoty gwarancję bezpieczeństwa, dostęp do jednolitego rynku, korzyści płynące z otwarcia granic, międzynarodową wymianę wiedzy i doświadczeń, a także potężny zastrzyk gotówki, dzięki któremu nasz kraj może się rozwijać. W trakcie kwietniowej konferencji „20 lat Polski w Unii Europejskiej”, zorganizowanej przez Polską Agencję Prasową, poinformowano: Udało się nam zmniejszyć dystans względem średniego poziomu rozwoju krajów unijnych z 51,5% PKB per capita w 2004 r. do 80% obecnie. Do Polski z samej polityki spójności trafiły środki o wartości przeszło 161 mld euro, które wspierały inwestycje transportowe, energetyczn...