Ryzyko wykluczenia wykonawcy z przyszłych postępowań, prowadzonych w trybie przepisów Ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759, z późn. zm. – P.z.p.), związane jest z nienależytym wykonaniem lub niewykonaniem umowy, zawartej w wyniku przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Ustawa P.z.p. przewiduje w tym zakresie dwie podstawy wykluczenia: art. 24 ust. 1 pkt 1 (wykluczenie z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego u wszystkich zamawiających) oraz art. 24 ust. 1 pkt 1a (wykluczenie z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego u danego zamawiającego).

Na podstawie art. 23 ust. 3 P.z.p.,przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do oferentów, którzy wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia, np. do konsorcjum. W takiej sytuacji są oni traktowani – na gruncie ustawy P.z.p. – jak jednolity podmiot (wykonawca), który upoważniony jest do złożenia oferty, podpisania umowy oraz realizacji zamówienia publicznego.
U wszystkich zamawiających
Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy wyrządzili...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?