Dwudziesta wiosna
Dwadzieścia lat temu, podczas pierwszej edycji targów Wod-Kan, swoje produkty zaprezentowało zaledwie 50 wystawców. Z roku na rok ich liczba rosła – na tegoroczną edycję zgłosiło się ponad 400 firm.
W ciągu tego dwudziestolecia Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN urosły do rangi największej imprezy wystawienniczej branży wodociągowo-kanalizacyjnej w kraju i jednej z największych w Europie. Na jubileuszową XX edycję, organizator – Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” – zaprasza w dniach 22-24 maja 2012 r. tradycyjnie do Bydgoszczy. Wśród bogatej i różnorodnej oferty prezentowanych na stoiskach produktów i rozwiązań nie zabraknie także ciekawych nowości.
Targowe rewelacje
Firma ABB zaprezentuje innowacyjny przepływomierz bateryjny AquaMaster 3. Jest to kompletne rozwiązanie do pomiaru przepływu w systemach wodociągowo-kanalizacyjnych. Bezkonkurencyjna jakość działania, innowacyjne cechy i korzyści dla użytkowników w połączeniu z niskim kosztem eksploatacji sprawiają, że stanowi on idealny wybór do pomiarów strefowych, rozliczeniowych oraz magistralowych. Nowa konstrukcja przetwornika pozwala na jego zasilanie sieciowe, bateryjne lub w oparciu o energię odnawialną. Dzięki urządzeniu CalMaster 2 istnieje możliwość weryfikacji przepływomierza na rurociągu.
Nowości produktowe znajdziemy także, odwiedzając stoisko firmy Aqua-Live. Chodzi zwłaszcza o oczyszczalnie typoszeregu EK-S4/I AQUA – EK-S50/I AQUA, wykorzystujące metodę osadu czynnego do biologicznej eliminacji zanieczyszczeń ze ścieków bytowo-gospodarczych od 4 do 50 mieszkańców. Elastyczność metody osadu czynnego, połączona z możliwością regulacji warunków tlenowych w reaktorze, pozwala dostosować efekty oczyszczania do wymagań środowiskowych. Ponadto możliwe jest usuwanie ze ścieków nie tylko związków organicznych (BZT5), ale również azotu i fosforu (redukcja > 75%). Zbiorniki technologiczne oczyszczalni produkowane są z polipropylenu za pomocą innowacyjnej metody spawania ekstruzyjnego 2.2 wg PN-EN 13067. Aqua-Live jest pierwszą w Polsce firmą, która tę metodę łączenia tworzyw sztucznych zaadaptowała do produkcji oczyszczalni ścieków.
Tegoroczne targi Wod-Kan stały się okazją do premiery nowych pomp głębinowych serii 3TP, produkowanych przez przedsiębiorstwo EBARA. Są to małe pompy przeznaczone do pobierania wód głębinowych z odwiertów o średnicy zaledwie 3”. Cechą szczególną urządzenia jest wbudowany wewnątrz falownik, podnoszący prędkość obrotową silnika pompy do ok. 8400 obrotów na minutę. Dzięki falownikowi przy bardzo małych gabarytach urządzenia (średnicy oraz długości) można uzyskać parametry hydrauliczne osiągane normalnie przez dużo większe agregaty pompowe (o średnicy 4”). Pompa posiada także fabrycznie wbudowany komplet zabezpieczeń elektrycznych, co bardzo ułatwia montaż i minimalizuje jego koszty.
Firma FOX FITTINGS, europejskiproducent kształtek elektrooporowych oraz zgrzewarek, przedstawi nowy model bezwyciekowego trójnika siodłowego z nawiertką, który dotychczas był wyłącznie towarem exportowym. Służy on do nawiercania pod ciśnieniem wodociągów i gazociągów wykonanych z polietylenu (PEHD). Dostępne na rynku trójniki siodłowe do nawiercania (nawiertki) posiadają niedoskonałość polegającą na ucieczce wody/gazu w trakcie nawiercania rurociągu PE. Nowa konstrukcja FOX FITTINGS znacznie ułatwia ten proces szczególnie w przypadku dużych średnic. Linia nowych trójników do nawiercania wyposażonych w obejmę dolną (średnice 63/32-225/63) została oznaczona znakiem „FOX TEE”.
Oferta firmy Hydro-Vacuum poszerzyła się w 2012 r. o wiele nowych produktów. Na stoisku będzie można zobaczyć m.in. opracowany przez inżynierów Działu Badawczo-Rozwojowego Hydro-Vacuum innowacyjny napęd dla pomp jednostopniowych FZ, w którym dzięki wykorzystaniu metod obliczeń numerycznych CFD zoptymalizowano kształt i przepływ w układzie wewnętrznym. W efekcie tych badań opracowano innowacyjny układ chłodzenia, w którym przy minimalnym wydatku energetycznym zachowane są wymagane warunki chłodzenia silnika. Pompy FZ produkcji Hydro-Vacuum z wdrażanymi silnikami o mocach od 1,1 do 160 kW o stopniu ochrony IP68 będą mogły pracować w suchych przepompowniach ścieków, przepompowniach okresowo zalewanych wodami gruntowymi. Znajdą również zastosowanie w montowanych na terenach podmokłych tłoczniach z separacją ciał stałych.
Targową ekspozycję firmy Kamstrup poszerzono o nowe produkty. Są to inteligentne, elektroniczne wodomierze ultradźwiękowe do wody zimnej i ciepłej Multical 21. Liczniki oparte są na statycznej metodzie pomiaru – nie posiadają żadnych części ruchomych, więc są trwałe i niezawodne. Próg rozruchu od 3 l/h pozwala na zliczenie nawet najmniejszych poborów wody. Multical 21 jest całkowicie odporny na działanie magnesów neodymowych oraz na zanieczyszczenia (nie wymaga stosowania filtrów). Wodomierze te mogą być montowane pod dowolnym kątem, a hermetyczna konstrukcja (IP68) pozwala na montaż w zalewanych studzienkach. Dzięki rozbudowanym rejestrom pamięci zawierającym m.in. datę, objętość, wielkość przepływu wstecznego oraz rejestr 50 zdarzeń kodów błędów, wyróżniają się najwyższą funkcjonalnością. Wodomierze Multical21 w standardzie posiadają wbudowany nadajnik radiowy Wireless M-Bus.
Zwiedzający targi będą mogli zapoznać się z najnowszym samochodem specjalnym z zabudową asenizacyjno-ciśnieniową, opracowaną i wyprodukowaną przez firmę Kaiser AG z Liechtensteinu. Kaiser Twister stanowi uzupełnienie dotychczasowej oferty pojazdów komunalnych do czyszczenia kanalizacji z odzyskiem wody. Jego główną zaletą jest ogromna siła ssania (wydajność 1600-3100 m3/h, ssanie z głębokości do 20 m), niespotykana w maszynach innych firm. Pojazd posiada możliwość wyboru rodzaju ramienia ssącego (kaseta, obrotowe ramię lub obrotowy bęben) w zależności od potrzeb użytkownika. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w konwencjonalną pompę wysokociśnieniową lub też przemiennik ciśnienia KDU. Kaiser Twister przeznaczony jest do usuwania zanieczyszczeń ze studzienek kanalizacyjnych, opróżniania osadników i zbiorników, transportu zanieczyszczeń (opcjonalnie także niebezpiecznych substancji wg ADR). Wyłącznym autoryzowanym sprzedawcą pojazdu na rynku polskim jest firma KanRo z Białegostoku.
Również na stoisku firmy MPI pojawi się kilka nowych produktów. Godne uwagi są niewątpliwie zbiorniki płaskie F-Line, służące do magazynowania ścieków, wody deszczowej, drenarskiej lub technologicznej. Wysokość zbiornika płaskiego jest znacznie mniejsza niż tradycyjnych zbiorników cylindrycznych – wpływa to na mniejszy nakład prac ziemnych, łatwy i szybki montaż, a tym samym mniejsze koszty robocizny. Zbiorniki F-Line o pojemnościach 1500, 3000, 5000 i 7500 litrów wymagają o 60% mniejszej głębokości i do 70% mniejszego wykopu niż zbiorniki tradycyjne. Kolejną nowością w ofercie firmy są automatyczne pompy do wody Steelpumps. Jest to unikalna linia pomp służących do nawadniania terenów zieleni, opróżniania zbiorników, wykorzystania wody deszczowej oraz do podnoszenia ciśnienia wewnątrz budynków. Pompy Steelpumps posiadają zintegrowane zabezpieczenie przed pracą na sucho, wyłącznik ciśnieniowy umożliwiający szybkie uruchomienie i zatrzymanie pompy oraz system antyblokujący.
Firma Zielone Oczyszczalnie oferuje nowoczesne, biologiczne, bezzapachowe i bezobsługowe przydomowe oczyszczalnie ścieków Feliksnavis o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej. Korzyści z zastosowania tych urządzeń to oszczędność kosztów, mała powierzchnia montażu (nie ma potrzeby zakładania pól drenażowych, możliwa instalacja w podjeździe do garażu), możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody (2 klasa czystości). Oczyszczalnie nie posiadają systemów sterowania i automatyki, części ruchomych, które mogą się zepsuć ani filtrów, które należy myć. Urządzenia nie wymagają dodawania biopreparatów, charakteryzują się cichą pracą, prostym i szybkim montażem (ok. 6 godzin). Kształt stożkowy oczyszczalni umożliwia montaż przy wysokim poziomie wód gruntowych a materiał, z którego wykonano sprzęt (laminat zbrojony włóknem szklanym), zapewnia odporność na zgniatanie.
Technologiczne nowinki
Wachlarz ofertowy firmy AquaRD został poszerzony o dwa nowe produkty. Jednym z nich jest zaawansowany, programowalny, wielokanałowy rejestrator mikroprocesorowy CellBOX-H3, przeznaczony do pomiaru i rejestracji parametrów sieci wodociągowej oraz umożliwiający transmisję danych do systemu nadrzędnego w technologii GSM (SMS/GPRS/EDGE). Druga nowość w ofercie firmy to Hydra.NET Anywhere – innowacyjne rozwiązanie w zakresie monitorowania i sterowania procesami w sieciach wod-kan. Jest to platforma dostępna przez przeglądarkę internetową, za pomocą której każdy użytkownik urządzeń CellBOX może nimi sterować i kontrolować pracę sieci. Dzięki Hydra.NET Anywhere otrzymujemy wszystkie najważniejsze funkcje niezbędne do sprawnego kontrolowania sieci bez konieczności ponoszenia wydatków na zakup, wdrożenie i utrzymanie dużych systemów nadzoru procesów przemysłowych (SCADA).
Nowy produkt znalazł się również w ofercie firmy Grundfos. Jest to elektroniczny moduł Grundfos MP 204, przeznaczony do ochrony silnika asynchronicznego lub pompy. Po przekroczeniu jednej lub kilku ostrzegawczych wartości granicznych silnik kontynuuje pracę, ale na wyświetlaczu urządzenia MP 204 pojawią się ostrzeżenia. Mogą być one także odczytywane przy pomocy pilota zdalnego sterowania Grundfos R100. Moduł może być stosowany także jako samodzielny wyłącznik ochronny silnika. Możliwe jest monitorowanie go przez Grundfos GENIbus. Urządzenie chroni silnik głównie przez pomiar prądu polegający na badaniu rzeczywistej wartości skutecznej (RMS). MP 204 zapewnia bardzo wysoką dokładność, a także ochronę przed suchobiegiem i przeciążeniami.
Firma Logica wzbogaciła ofertę rozbudowaną wersję Systemu Obiegu Dokumentów, czyli o System Kontroli Realizacji Procesów (SKRP). Służy on do monitorowania stanu wykonywanych zadań, spraw i procesów zarządczych oraz związanego z tym przepływu dokumentów i informacji między użytkownikami. Dzięki integracji systemu z pozostałymi modułami ZSI, takimi jak iBOK, eArchiwum, Rozrachunki, Gospodarka Wodomierzowa, Sprzedaż i inne, użytkownicy uzyskali wiele udogodnień związanych z szybkim przesyłaniem informacji i dokumentów pomiędzy pracownikami. Integracja SKRP z internetowym Biurem Obsługi Klienta umożliwiła automatyczną rejestrację sprawy zgłoszonej przez petenta w systemie iBOK i przesłanie informacji do właściwych komórek firmy zajmujących się realizacją zadań. SKRP jako narzędzie monitorujące pracę, posiada funkcję raportowania i tworzenia zestawień.
Firma Phoenix zaprezentuje podczas targów nowoczesny, dyspozycyjny i zrozumiały system monitoringu oraz sterowania dla obiektów oddalonych, takich jak studnie, przepompownie ścieków czy przepompownie wody deszczowej. System może być zastosowany wszędzie tam, gdzie występują duże odległości pomiędzy obiektami i ograniczone możliwości komunikacji (np. tylko sieć mobilna GPRS). Technologia systemu oparta jest na urządzeniach przemysłowych – głównie sterownikach PLC, modemach GPRS i innych elementach z oferty Phoenix Contact. Te nowoczesne rozwiązania umożliwiają monitorowanie chwilowego zużycia energii pracujących urządzeń, stanu zasilania awaryjnego oraz sygnalizacji stanu ograniczników do obwodów AKP. Urządzenia cechują się wytrzymałością na trudne warunki pracy i łatwością instalacji oraz serwisowania. Sterowniki programuje się wg normy IEC, którą znają praktycznie wszyscy automatycy.
Firma Technitel zaprezentuje technologię STAR, umożliwiającą instalację światłowodów w istniejącej kanalizacji, co wyeliminuje potrzebę prac w otwartym wykopie. Montaż polega na mocowaniu do korony kanału ściekowego kabla światłowodowego przy pomocy kotew. Konstrukcja kabla uniemożliwia jego uszkodzenie zarówno przez agresywne środowisko, jak i gryzonie. Robot systemu STAR jest odpowiedni do większości typów kanalizacji. Został wyposażony w kamery inspekcyjne, aby operatorzy mogli rejestrować wszystkie elementy procesu. Pozostałe korzyści z zastosowania STAR, to m.in. szybsza instalacja (do 10 razy szybciej niż w przypadku metody tradycyjnej), zminimalizowanie liczby wypadków związanych z wykopami i reorganizacją pasów ruchu drogowego. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury inwestycje są bardziej ekonomiczne.
Potrzeba dyskusji
Konferencje i spotkania branżowe towarzyszące targom cieszą się co roku dużym zainteresowaniem. Jest to spowodowane niewątpliwie faktem, iż podejmują zawsze aktualne tematy, istotne z punktu widzenia branży wod-kan. Wśród nich warto wyróżnić konferencję organizowaną przez IGWP, która wpisała się już w coroczny program targów. Na tegorocznej edycji pn. „Modelowe rozwiązania w gospodarce osadami” omówiony zostanie m.in. bilans produkcji osadów w Polsce i kierunki ich zagospodarowania, przyszłość metod biologicznych i termicznych w zagospodarowaniu osadów ściekowych czy program finansowania gospodarki osadowej. Izba zaprezentuje podczas spotkania wstępne wnioski z pracy nad Standardem: Modelowe rozwiązania w gospodarce osadowej. Na spotkania tematyczne i prezentacje zapraszają również wystawcy.
Ważnym punktem programu konferencji jest debata organizowana przez redakcję miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”. Zaproszeni goście – prawnicy, przedstawiciele przedsiębiorstw wod-kan, a także reprezentanci świata nauki – będą starali się odpowiedzieć na pytanie: czy potrzebny jest regulator w sektorze usług wodociągowo-kanalizacyjnych? Debata ma charakter otwarty – może w niej uczestniczyć każdy, kto chciałby zabrać głos w tej ważnej dla branży dyskusji.
Bydgoszcz już po raz dwudziesty otworzy bramy dla „targowiczów”, a impreza, jak zwykle, stanie się okazją do zaprezentowania innowacyjnych produktów, spotkań z kontrahentami, a także branżowych dyskusji.
Przygotowała: Matuszczak Martyna.