Park Krajobrazowy Beskidu Małego, szczyt Przełęczy Kocierskiej, na który wiedzie serpentyna najstarszego w Polsce bitego traktu – w tak urokliwym miejscu zlokalizowany jest Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy „Kocierz”. Właśnie do niego zaproszono uczestników VIII Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji.
Tegoroczne spotkanie zorganizowały wspólnie firmy: Amitech Poland, Auma Polska, AVK Armadan, ELSE Technical and Research Service, Fusion Polska oraz MC-Bauchemie. Patronat nad wydarzeniem objęli: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, burmistrz Żywca, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żywcu, Stowarzyszenie Wodociągi Wielkopolskie oraz Dolnośląskie Forum Wodociągowe. Temat przewodni trzydniowej konferencji, która odbyła się w dniach 14-16 września br., stanowiła rola przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji w gospodarowaniu wodami opadowymi w Polsce i przeciwdziałaniu zagrożeniom powodziowym.
Na sali wykładowej
Nad poziomem merytorycznym prezentowanych referatów czuwał prof. Janusz Łomotowski (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Natomiast o dobór znakomitego grona wykładowców i urozmaiconą tematykę prezentacji zadbał moderator spotkania – Zenon Świgoń (ekspert WRPO, rzeczoznawca PZITS). Konferencję zainaugurowało wystąpienie burmistrza Żywca, który na przykładzie inwestycji realizowanych na obszarze Żywiecczyzny przedstawił doświadczenia inwestora w wykonaniu kanalizacji deszczowej i jej zabezpieczeń przed zalaniem. Szczególne zainteresowanie wzbudziła prelekcja prof. Janusza Łomotowskiego, który w intrygujący sposób przedstawił zagadnienie planowania programów gospodarowania wodami opadowymi i zabezpieczenia obszarów powiatów i gmin przed powodzią. Na konferencji nie zabrakło także przedstawicieli ważnych instytucji państwowych. Janusz Wiśniewski, wiceprezes KZGW, omówił założenia dyrektywy powodziowej w Polsce, natomiast Pani Hanna Grunt, wiceprezes WFOŚiGW w Poznaniu, przedstawiła zagadnienie finansowania inwestycji ochrony przeciwpowodziowej terenów zagrożonych zalaniem. Uwagę słuchaczy zwróciły ciekawe wystąpienia, przedstawiające doświadczenia związane z wprowadzeniem opłat za wody opadowe. Jerzy Wołoszyński, wiceprezydent Piły, na podstawie doświadczeń MWiK Piła omówił administracyjno-prawne aspekty wprowadzenia opłat za wodę deszczową. Jak ten proces przebiegał w Głogowie, można było dowiedzieć się z wystąpienia Małgorzaty Hawro z PWiK Głogów. Urozmaiceniem naukowych prelekcji były prezentacje najnowszych produktów i technologii oferowanych przez firmy z branży wod-kan. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się m.in. z tematem optymalizacji kosztów eksploatacji rurociągów dzięki właściwemu uzbrojeniu w urządzenia techniczne, omówionym przez Mirosława Kopytę (AVK Armadan), czy problemem zależności niezawodności napędów elektromechanicznych i bezpieczeństwa użytkowania sieci, który przedstawił Kamil Gaweł (Auma Polska).
W górskiej głuszy
Rozmowy z sali wykładowej przenosiły się do bardziej kameralnych wnętrz podczas wieczornych spotkań. Dzięki regionalnym potrawom i góralskiej muzyce wymiana poglądów nabierała innego wymiaru. Wiatr zmian powiał nad konferencją. W tym roku zrezygnowano nie tylko z tradycyjnego miejsca spotkań – Bukowego Dworku w Gronowie, koło Łagowa Lubuskiego, ale także z corocznych zawodów sportowych. Manewry techniczno-wodociągowe zamieniono na spacery górskimi szlakami. Osoby, którym zabrakło przewidzianej dawki adrenaliny, miały okazję sprawdzić swoje siły w parku linowym, połączonym z jedną z najdłuższych tras zjazdów tyrolskich w Polsce.
Gościnna Żywiecczyzna
Ostatniego dnia konferencji uczestnicy zostali zaproszeni do oczyszczalni ścieków w Żywcu. Wszyscy zainteresowani mieli możliwość zapoznania się z urządzeniami oraz technologią tego nowoczesnego obiektu, który pracuje w oparciu o procesy mechaniczno-biologicznego oczyszczania ścieków z usuwaniem biogenów. Kluczowym zadaniem oczyszczalni jest ochrona przed zanieczyszczeniami Jeziora Żywieckiego oraz okolicznych cieków wodnych, które stanowią źródło wody pitnej dla aglomeracji Śląskiej, Bielska-Białej i przyległych miejscowości.
Martyna Matuszczak