Działania antysmogowe: od pozoracji do praktyki
W ostatnich miesiącach w Polsce trwa dyskusja dotycząca sposobów ograniczenia występowania smogu. Główną jego przyczyną, oprócz emisji spalin z pojazdów, jest niska emisja powstająca wskutek ogrzewania mieszkań urządzeniami niespełniającymi jakichkolwiek norm dotyczących wielkości emisji szkodliwych substancji. Ponadto równie niebezpieczne jest spalanie w kotłach paliw, które są odpadami pochodzenia komunalnego bądź nieodpowiadających jakimkolwiek normom jakościowym, tzw. ekologiczne paliwa na bazie mułów węglowych czy węgla brunatnego, kupowane w promocji w marketach budowlanych czy składach opału.
Czy w tym roku smogu jest wyjątkowo więcej? Można powiedzieć, że smog był naszą ?specjalnością? od lat, ale ten wstydliwy fakt pomijały wszystkie ekipy rządzące, a monitoring powietrza pozostawiał wiele do życzenia. Niemniej w ostatnim czasie chyba większa część społeczeństwa uświadomiła sobie, że smog nie jest czymś neutralnym i po prosty skraca życie, prowadząc do różnych chorób. Być może nadszedł ten moment, w którym decydenci otworzą oczy i zrobią coś naprawdę pożytecznego nie tylko dla wybranych grup nacisku, ale także dla ogółu społeczeństwa, a tym samym dla siebie i swoich bliskich.
Wydawało się, że światełko w tunelu pojawiło się, kiedy minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki przygotował propozycje działań, jakie trzeba podjąć w związku z wysokim stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu. SPIUG jest organizacją pozarządową, która próbuje współdz...