Zmiany klimatyczne, także wywołane przez emisję CO2 z transportu miejskiego, są obecnie jednym z najważniejszych problemów w dziedzinie ochrony środowiska, podejmowanym w Unii Europejskiej. Zarówno w dokumencie Parlamentu Europejskiego z 11 marca 2008 r. „Rezolucja w sprawie zrównoważonej europejskiej polityki transportowej, uwzględniającej europejską politykę energetyczną i europejską politykę ochrony środowiska”, jak i na posiedzeniu Rady Europejskiej w marcu br. podkreślona została waga zrównoważonej polityki transportowej, zwłaszcza w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatu.

Natomiast w konkluzjach z 8-9 marca 2007 r. Rada Europejska ustaliła cel, który zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE o 20% do 2020 r. Dla jego realizacji niezbędne są działania w każdej dziedzinie, w tym także w sektorze transportu.
Problem zmian klimatu wywoływanych przez transport jest tak szeroko omawiany, ponieważ emisja CO2 z transportu drogowego gwałtownie rośnie (rys. 1).


Emisja z transportu miejskiego
Duży udział w zanieczyszczaniu powietrza m.in. dwutlenkiem węgla ma transport miejski. Obejmuje on wszystkie sposoby poruszani...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?