Rosnące góry odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego stają się coraz większym problemem. W związku z tym, szczególnie ostatnimi czasy, na rynkach światowych daje się obserwować jak najbardziej pozytywna reakcja firm prześcigających się w wymyślaniu nowych i bardziej ekologicznych materiałów stosowanych w produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, a także sposobów i planów zbiórki odpadów zużytego sprzętu.

Wychodząc naprzeciw potrzebom ekologii, a przede wszystkim redukcji odpadów elektrycznych i elektronicznych, jedna z japońskich korporacji, Pioneer Corp., wyprodukowała niedawno płyty DVD wykonane z mąki kukurydzianej, których podstawową zaletą jest całkowita biodegradowalność. Pioneer Corp. ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch lat kukurydziane płyty DVD trafią do sklepów. Płyty mają mieć pojemność 25 GB oraz grubość 1,2 mm, z czego 1,1 mm będzie stanowiła warstwa wykonana z mąki kukurydzianej. Duże znaczenie w propagowaniu płyt będzie miała także ich niska cena, ponieważ mąka kukurydziana jest materiałem o wiele tańszym aniżeli niebiodegradowalne, stosowane obecnie żywice poliwęglowe.
Inna japońska korporacja, NEC, zapowiedziała z kolei, że zaczyna stosować tworzywa biodegradowalne w produkcji notebooków. NEC deklaruje, że do 2010 r. każdy wyprodukowany przez nią notebook będzie zawierał przynajmniej 10% tworzyw biodegradowalnych.
Zdecydowanie bliżej nas, bo w Wielkiej Brytanii, firma Citiraya Recycling Technology za...