W przypadku realizacji inwestycji infrastrukturalnych, które oddziałują na środowisko, między inwestorami a przedstawicielami organizacji ekologicznych często dochodzi do nieporozumień. W jaki sposób można rozwiązać takie konflikty? Jak najlepiej się komunikować?

Na te i inne pytania usiłowano znaleźć odpowiedź podczas ogólnopolskiej konferencji ekologów i inwestorów pn. ECOdialog. Spotkanie, które odbyło się 21-22 listopada 2011 r. w Gdańsku, zostało zorganizowane przez Fundację Rozwiązań Ekoenergetycznych. Patronat nad wydarzeniem sprawowali: minister środowiska, minister gospodarki, generalny dyrektor ochrony środowiska, a także marszałek województwa pomorskiego.
W trakcie konferencji dyskutowano m.in. o możliwościach realizacji inwestycji w odniesieniu do różnych form ochrony przyrody, a także o pozwoleniach, aspektach prawnych, procedurach i wymaganiach stawianych inwestorom. W panelu poświęconym wstępnej analizie lokalizacji inwestycji Jacek Zalewski z firmy Ove Arup & Partners podkreślił znaczenie rzetelnego wykonania analizy wielokryterialnej. – Może być ona skutecznym i czytelnym narzędziem dla opinii publicznej i decydentów – stwierdził. Podczas spotkania zwrócono także uwagę na to, że rzadko dochodzi do konstruktywnego dialogu w kwestiach środowiskowych między inwestorami a organizacjami ekologicznymi. – Jeden to szalony ekolog, a drugi to chciwy inwestor. To nieprawda! Ani jedna, ani druga strona nie jest zła. Taki wizerunek jest często efektem braku chęci porozumienia – podsumował Jacek Bożek ze Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klubu Gaja. Za podstawy dobrego dialogu uznano m.in. zapewnienie inwestorowi pełnych danych o środowisku i uwarunkowaniach terenowych, przekazywanie przez inwestora miarodajnych informacji o swoich planach i skutkach ich realizacji, aktywność społeczności lokalnej, a także zdolność stron do kompromisu. Ponadto uznano, że w celu prowadzenia efektywnego dialogu każda ze stron powinna opracować własne zasady postępowania, metodykę oraz katalog dobrych przykładów działań.
W czasie między poszczególnymi panelami można było odwiedzić tzw. ECOpunkty. Były to stoiska organizacji ekologicznych, na których prezentowano ich misję, dokonania, cele i założenia, co sprzyjało nawiązywaniu nowych kontaktów. Oprócz tego przedstawiono ekologiczne projekty przedsiębiorstw, które często występują w roli inwestorów. Drugiego dnia konferencji odbył się panel Case study, który dał uczestnikom możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.
Konferencja była też znamienitą okazją do uhonorowania właściwych postaw ekologicznych. Nagroda ECOdialog jest przyznawana w dwóch kategoriach – proekologicznym organizacjom pozarządowym oraz przedsiębiorcom działającym na rzecz zrównoważonego rozwoju, promocji dialogu pomiędzy organizacjami ekologicznymi a przedstawicielami inwestorów. Nagrodę w kategorii przedsiębiorstw otrzymała firma Elektrociepłownie Wybrzeże, a w kategorii organizacji ekologicznych zwyciężyło Kaszubskie Stowarzyszenie Ekologiczne.
 

Łukasz Bandosz