Czesław Smorowski

Region koniński to obszar, na którym dominującą rolę odgrywa przemysł energetyczny i górnictwo odkrywkowe. Dlatego w regionie tym wszelkie zmiany zachodzące w środowisku są bardziej zauważalne. Działalność górnictwa odkrywkowego powoduje całkowite odkształcenie terenu, a przywracanie tych obszarów środowisku jest nie tylko uciążliwe oraz kosztowne, ale i długotrwałe.


Wraz z intensywnym rozwojem przemysłu wystąpiły procesy żywiołowej urbanizacji miejscowości, połączone z przejmowaniem nowych terenów pod zabudowę, co nie zawsze szło w parze z rozbudową infrastruktury chroniącej środowisko. Powodowało to znaczną jego degradację, do której przyczyniała się też nieuporządkowana gospodarka odpadami.
Lata 90-te to okres, w którym coraz większą uwagę zaczęto poświęcać środowisku i jego ochronie. W ramach organizowanego od 1991 r. krajowego systemu monitoringu gospodarki odpadami, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Koninie przeprowadził inwentaryzację odpadów niebezpiecznych, a w dalszej kolejności także innych, w tym odpadów komunalnych. W pracach tych uczestniczyły również gminy, co uzmysłowiło organom samorządowym narastającą skalę zagrożenia środowiska, spowodowaną ogromną ilością odpadów deponowanych na składowiskach, których sposób eksploatacji często pozostawiał wiele do życzenia. Na ogół nie prowadzono selektywnego gromadzenia odpadów, nawet tych niebezpiecznych. W Koninie było wprawdzie składowisko odpadów niebez...