Badania sondażowe wykazują, że społeczeństwo polskie deklaruje wysokie poparcie dla segregacji odpadów i recyklingu. Jednak liczba miast i gmin, w których wprowadzono system selektywnej zbiórki odpadów, nie jest zbyt duża. Według danych uzyskanych w OBREM w Łodzi w latach 2000-2001 selektywną zbiórkę odpadów prowadzono w 557 miastach i gminach. Wiele gmin stara się ją upowszechnić, jednak nie odnoszą oczekiwanego sukcesu ze względu na brak zaangażowania ze strony mieszkańców.

Podstawowym warunkiem realizacji programów gospodarki odpadami komunalnymi jest odpowiednie przygotowanie organizacyjne, ekonomiczno-finansowe i administracyjne. Ponieważ wdrażanie tych programów jest także procesem społecznym przydatne są narzędzia komunikacji społecznej oraz instrumenty edukacyjne, (programy, kampanie, akcje edukacyjne) służące budowie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia świadomości ekologicznej.

Pojawiające się problemy

Nawiązanie ze społeczeństwem dialogu dotyczącego gospodarki odpadami jest jednak niezwykle trudnym procesem, między innymi dlatego że:
  • społeczeństwo charakteryzuje się różną oceną (percepcją) oraz subiektywnym odczuwaniem zjawisk wpływających na stan środowiska i zdrowie ludzi,
  • zagadnienia związ...