Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Morągu powstało w kwietniu 2000 r. Spółka selektywną zbiórkę odpadów wprowadziło trzy lata później. Jednak samo ustawienie pojemników i rozdanie worków do segregacji było niewystarczające, dlatego w kwietniu 2004 r. zakład uruchomił Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE).

Szybko zauważyliśmy, że mieszkańcy odczuwają potrzebę segregowania odpadów, ale nie zawsze wiedzieli, w jaki sposób należy to robić – mówi prezes przedsiębiorstwa, Jakub Kołpuć. – Wtedy właśnie postanowiliśmy uruchomić Centrum Edukacji Ekologicznej. Na jego potrzeby zaadaptowaliśmy własnymi siłami i z własnych środków finansowych niewykorzystane pomieszczenia produkcyjne. Od początku jego istnienia głównym celem działalności centrum jest podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców gm. Morąg z zakresu minimalizacji ilości wytwarzanych odpadów poprzez promowanie mniej konsumpcyjnego stylu życia oraz selektywne zbieranie.
Zakład w myśl zasady: „czym skorupka za młodu nasiąknie…” dużą część działań edukacyjnych prowadzonych przez CEE kieruje do dzieci i młodzieży. Aby dotrzeć do młodzieży, nawiązał też współpracę z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Morągu. W wydawanym przez tę placówkę miesięczniku „Gazetka 13” zamieszczane są artykuły o treści edukacyjnej, napisane przez jedną z uczennic językiem swoich rówieśników, na podstawie materiałów, które dostarcza Centrum.
Dla młodszych uczniów przygotowano zajęcia teoretyczne i terenowe dotyczące gospodarki odpadami. Tak spędzony czas, odbiegający sposobem spożytkowania od codziennych lekcji w szkole, cieszy się ogromnym zainteresowaniem uczniów.
 
Nauka zabawą
Najbardziej przyjemny sposób przyswajania wiedzy to nauka przez zabawę, dlatego Centrum nie zapomniało o takiej formie edukacji najmłodszych. Od czterech lat włącza się w organizację Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Ekologicznej, który jest nie tylko okazją do zaprezentowania swoich talentów wokalnych, ale także do przypomnienia sobie zasad selektywnej zbiórki.
Akcję sprzątania szlaków turystycznych, w której wzięli udział uczniowie morąskich szkół, zorganizowano w kwietniu 2008 r. w ramach Dnia Ziemi. Posprzątano 2 ha lasu i zebrano prawie 4 tony odpadów. Miesiąc później zorganizowano Ekologiczną Majówkę, podczas której odbyły się liczne konkursy dla dzieci. Mieszkańcy mieli okazję oddać zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny w zamian za upominki.
Z okazji Dnia Dziecka centrum wspólnie z Morąskim Domem Dziecka włączyło się w organizację ekologicznego święta dzieci. Na imprezie plenerowej dzieci mogły wziąć udział w konkursach, m.in. sprawnościowym, polegającym na zbieraniu butelek na czas, wiedzy o ekologii i plastycznym „Chrońmy środowisko”. Oprócz tego przez cały dzień trwania imprezy odbywał się konkurs na zbiórkę zużytych baterii i elektrośmieci. Wielu atrakcjom i konkursom towarzyszyło ekologiczne poczucie humoru, jak np. podczas festynu osiedlowego, w czasie którego zorganizowano rzut miotłą w dal, a nagrodą była ekskluzywna miotła do zamiatania.
Na początku wakacji w trakcie imprezy „Blask Gwiazd z Radiem Olsztyn” miała miejsce I edycja konkursu pn. „Mistrz Recyklingu 2008”. Akcja skierowana była do placówek oświatowych i polegała na zebraniu jak największej ilości posegregowanych odpadów –makulatury, tworzyw sztucznych, plastikowych nakrętek, zużytych baterii oraz ZSEE. Tytuł Mistrza Recyklingu przypadł Szkole Podstawowej z Bogaczewa, która zebrała ponad 81 kg odpadów w przeliczeniu na jednego ucznia.
Centrum włączyło się także w edukację młodych gości z Francji, którzy byli w Morągu w ramach wymiany międzyszkolnej. Zaproszonym oprócz atrakcyjnych terenów morąskich zaprezentowano polskie sposoby selektywnej zbiórki.
 
Nie tylko dla najmłodszych
W działaniach edukacyjnych nie zapomniano o starszej części społeczeństwa. W 2008 r. podjęto współpracę ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Polegała ona na przygotowaniu cyklu wykładów o gospodarce odpadami, w których m.in. uczono, jak segregować odpady, zachęcano do stosowania toreb bawełnianych i zakładania przydomowych kompostowników.
Zorganizowano także Forum Ekologiczne poświęcone zbiórce odpadów problemowych, tj. ZSEE, zużytym bateriom i odpadom zawierającym azbest. Zaproszono przedstawicieli rad osiedlowych z terenu miasta i sołtysów gm. Morąg, którym przedstawiono obowiązujące wymogi prawne nałożone na właścicieli nieruchomości. Poinformowano również o obowiązkach i prawach wynikających z przepisów oraz o zagrożeniach, jakie powoduje nieprawidłowe postępowanie z odpadami problemowymi.
Niezwykle ciekawą inicjatywą, o której wspomniano już na łamach „Recyklingu”, jest powołana przed trzema laty grupa „Eko-Babki”, którą tworzą emerytki propagujące ekologiczny tryb życia. Eko-Babki, oprócz aktywizowania wypoczynku na łonie natury w formie wycieczek rowerowych i pieszych, lokalizują i zgłaszają nielegalne wysypiska śmieci.
Obecnie grupa znana jest w Morągu jako „ekopatrol”.
Przedsiębiorstwo Oczyszczania za wszystkie działania edukacyjne w IX edycji Konkursu „Przeglądu Komunalnego” o Puchar Recyklingu otrzymało tytuł Mistrza Edukacji Ekologicznej.
Otrzymana nagroda jest dla nas miłym zaskoczeniem, ale też upewniła nas w tym, że idziemy w dobrym kierunku. Cieszymy się, że działania proekologiczne Centrum, ale i całego przedsiębiorstw, są dostrzegane poza naszą małą ojczyzną, jaką jest piękna ziemia morąska –podsumowuje J. Kołpuć i zapewnia o podejmowaniu już niebawem kolejnych działań ekologicznych.– Wiosną planujemy przeprowadzić konkurs pn. „Poszukiwacze dzikich wysypisk”, którego celem jest takowych zlokalizowanie. Następnie podczas akcji wiosennego sprzątania Ziemi pójdziemy je likwidować. To tylko niektóre z naszych zamierzeń na 2009 r. Mając już pewne doświadczenia możemy zapewnić, że wskutek pracy Centrum Edukacji Ekologicznej nie zabraknie ciekawych szkoleń, ale też zabaw i spotkań.
 
Aleksandra Kowalczyk