Edukacja z klimatem
Jak edukować mieszkańców w zakresie ochrony klimatu? Jak przekonać ich do zmiany systemu grzewczego, uświadamiając, że jest to niezbędne dla ich zdrowia? Pomysłów jest wiele, a każdy z nich ma służyć temu, by osiągnąć najważniejszy cel – poprawę jakości powietrza.
Inicjatyw dotyczących promowania proekologicznych źródeł ogrzewania, a także zakazu spalania śmieci w piecach (co, niestety, wciąż jest wydaje się powszechne) pojawia się coraz więcej. W niektórych przypadkach polegają one wyłącznie na informowaniu mieszkańców o problemie za pomocą ulotek czy też plakatów, a w innych są organizowane kompleksowe kampanie informacyjno-edukacyjne, obejmujące swoim zakresem np. spoty filmowe i radiowe, prelekcje i warsztaty w szkołach, materiały edukacyjne (ulotki, plakaty i komiksy) czy też szkolenia dla nauczycieli bądź strażników miejskich.
Działania dla powietrza
Ciekawą kampanię, obfitującą w różnorodne działania edukacyjne w zakresie niskiej emisji, zrealizowała Świdnica. W ramach działań prowadzonych pod nazwą „Mądrze ogrzewaMY w Świdnicy” powstał m.in. komiks „Strażnicy Świdnicy”, który w zabawny sposób opowiada o walce Zdziksława i Gryfeona w obronie powietrza w Świdnicy, zanieczyszczanego wskutek działania lokalnej spółki „Tanie Grzanie”. Ponadto zorganizowano grę miejską „W stronę cie...