Efektywnie o efektywności energetycznej
Pierwsza edycja konferencji poświęconej efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach wod-kan była ostatnią pozycją w październikowym kalendarzu ważnych dla branży wydarzeń.
Tym razem organizator, firma Abrys, zaprosił do położonego w sercu Wrocławia hotelu Ibis, a do stolicy Dolnego Śląska zjechali wodociągowcy z całego kraju, chcący wymienić się informacjami i podzielić doświadczeniami.
Dwudniowa konferencja (25-26 października) obfitowała w wykłady, z zainteresowaniem wysłuchiwane przez zebranych. Pierwszy dzień poświęcono na przeanalizowanie aspektów prawnych i zarządzania w przedsiębiorstwach wodociągowo-kanalizacyjnych. W sesji tej Monika Bogdał z Kancelarii Prawnej Piszcz-Norek i Wspólnicy omówiła wpływ zmian w ustawie o efektywności energetycznej na funkcjonowanie przedsiębiorstw z branży wod-kan i przypomniała, że przepisy dotyczące realizacji celów w zakresie efektywności energetycznej od 1 października uległy nowelizacji. Ma to wpływ zarówno na sytuację przedsiębiorstw energetycznych, jak i na podmioty, które dzięki zrealizowanym przez siebie przedsięwzięciom chciałyby uzyskać oszczędności bądź dodatkowe korzyści. Ustawa z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (DzU z 2016 r. poz. 831) wprowadziła szereg zmian, jeżeli chodzi o tryb obliczania wielkości tzw. białego obowiązku. Jak zauważyła M. Bogdał: ? Może to przełożyć się na ceny, za jakie odbiorcy nabywają na swoje potrzeby prąd, ciepło czy gaz, oraz upraszczają procedurę ubiegania się o białe certyfikaty. Równie dużym zainteresowaniem cieszył się referat przygotowany przez Katarzynę Paprocką z NFOŚiGW, która przeanalizowała programy operacyjne w perspektywie finansowej 2014-2020 w kontekście inwes- tycji w odnawialne źródła energii i ochrony środowiska w branżach wodociągowej i energetycznej.
Z kolei Katarzyna Jędrzejczak, reprezentująca Krajową Agencję Poszanowania Energii, przybliżyła kwestię efektywności energetycznej, w dużej mierze skupiając się na audycie energetycznym przedsiębiorstwa. Jak zauważyła prelegentka: ? Szansą umożliwiającą zidentyfikowanie obszarów przynoszących straty energetyczne w przedsiębiorstwie jest audyt energetyczny. Wskazuje on zużycie energii, lokalizuje miejsca, gdzie dochodzi do największych strat oraz dookreśla sposoby przeciwdziałania im. Pierwszą sesję zakończył wykład przygotowany przez opiekuna naukowego konferencji, czyli dr. hab. inż. Marcina Hołuba (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie), poświęcony europejskim trendom w efektywności energetycznej, który zauważył, że: ? To, jak intensywne są działania poprawiające efektywność energetyczną zależy od bardzo wielu czynników, jak choćby instrumentów wsparcia finansowego inwestycji, świadomości społecznej i polityki państwa w tym zakresie.
Efektywnie w praktyce
Organizatorom udało się zaprosić wyjątkowych prelegentów, wywodzących się z przedsiębiorstw wod-kan, których doświadczenia, przywołane w wygłoszonych referatach, wzbudziły ogromne zainteresowanie uczestników konferencji. Na przykład w sesji poświęconej optymalizacji energetycznej w przedsiębiorstwach wod-kan reprezentowane były Tychy, Gubin-Guben, Swarzewo oraz Iława, a w kontekście całego programu konferencji należy też wspomnieć o Grudziądzu, Poznaniu i Szczecinie. Od Jakuba Staruszkiewicza z Grudziądza usłyszano o zarządzaniu efektywnością energetyczną w przedsiębiorstwie wod-kan, a działająca od blisko dwóch lat elektrownia fotowoltaiczna w Grudziądzu została przez niego omówiona od etapu budowy zaczynając, aż po eksploatację.
Prezes RCGW w Tychach, Zbigniew Gieleciak, przedstawił efektywność energetyczną jako fundament inteligentnej oczyszczalni ścieków i podzielił się z uczestnikami konferencji założeniami koncepcji, w myśl której tyska oczyszczalnia jest traktowana jako kopalnia zasobów. Równie interesujące było wystąpienie prezesa Dariusza Bocheńskiego z POŚ Gubin-Guben, który przybliżył zagadnienie efektywności energetycznej tamtejszej instalacji. Z kolei Mariusz Patyk z ZWiK w Szczecinie w ramach sesji dotyczącej odnawialnych źródeł energii, odbywającej się drugiego dnia konferencji, omówił efektywność instalacji fotowoltaicznej w Zakładzie Produkcji Wody ?Miedwie?. Wymienieni prelegenci wzięli także udział w panelu dyskusyjnym poświęconym doświadczeniom przedsiębiorstw wod-kan w optymalizacji efektywności energetycznej. Dzięki temu przybliżono zebranym praktyczne aspekty funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw w tym zakresie.
Energetyczne atrakcje
Uczestnikom wrocławskiej konferencji organizatorzy zaoferowali nie tylko sporą dawkę wiedzy. Znalazł się również czas na zwiedzanie Hydropolis ? jednej z największych w ostatnich latach atrakcji Wrocławia. Sporym zainteresowaniem cieszył się również wieńczący konferencję wyjazd techniczny do Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, która jest obiektem mechaniczno-biologicznym z chemicznym wspomaganiem usuwania związków fosforu o przepustowości 140 000 m3/d.
Sukces pierwszej edycji wydarzenia wskazuje, że już na stałe wpisze się ono w harmonogram konferencji organizowanych przez firmę Abrys.
Anna Lembicz