W dniach 22-23 marca br. w Toruniu odbyła się 26 Konferencja Beneficjentów Funduszu Spójności. Jej tematem była identyfikacja problemów związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji z udziałem funduszy unijnych w zakresie gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.

Głównym zagadnieniem, o którym dyskutowano na spotkaniu, był przyjęty przez rząd 27 lutego br. „Indykatywny wykaz indywidualnych projektów kluczowych, w tym dużych (…) dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko”. Wymienionych jest tam ponad 20 projektów dotyczących budowy zakładów utylizacji odpadów oraz kilkanaście w zakresie zamknięcia i rekultywacji składowisk odpadów. Celem utworzenia listy jest wskazanie najistotniejszych dużych składowisk odpadów niespełniających technicznych norm UE, które będą musiały zostać zamknięte i poddane rekultywacji, oraz wskazanie na potrzebę budowy nowych obiektów. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego jest inspiratorem i koordynatorem tych działań wspólnie z Ministerstwem Środowiska. Wszystkie dokumenty są przedmiotem konsultacji społecznych.

Zobowiązania wobec Unii
Można by zapytać, co jest powodem tak dużego ruchu inwestycyjnego w Polsce w zakresie unieszkodliwiania odpadów. Odpowiedź jest prosta. Przyspieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski, wzrost zatrudnienia oraz zwiększenie spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej z innymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej wymusza koniecznoś...