Miniony rok był czasem organizacji szczytów klimatyczny, energetyczny), ale był również „szczytowym” w pod względem przeprowadzonych konferencji i debat.

W ramach realizowanego przez Procesy Inwestycyjne Projektu „Wymiary zrównoważonego rozwoju w gospodarce. E3 – Efektywność, Ekologia, Ekonomia”, odbyły się trzy ważne spotkania: dwa seminaria „Energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii w świetle zrównoważonego rozwoju” oraz „Dyrektywa IPPC – klatka emisyjna”, a także IV Międzynarodowa Konferencja Power Ring 2008, która była punktem kulminacyjnym całego Projektu.
Obszar tematyczny tych spotkań zakreśliła Rada Programowa Konferencji pod kierownictwem prof. Krzysztofa Żmijewskiego. Eksperci związani z branżą, politycy oraz naukowcy określili ogólny profil działalności konferencyjnej, wskazując tematy priorytetowe dla polskiej gospodarki i ekologii oraz starając się zawrzeć w swoich działaniach jak najwięcej walorów edukacyjnych dla społeczeństwa. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Seminarium „Energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii w świetle zrównoważonego rozwoju” było drogowskazem dla zidentyfikowania racjonalnych i efektywnych dróg rozwoju polskiej polityki gospodarczej. Podczas dyskusji nakreślono możliwości rozwoju, rozbudowy infrastruktury i kierunki dla planowanych inwestycji. Ponadto przedstawiono szanse wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych, mających na celu walkę z ociepleniem klimatu poprzez racjonalne zużycie energii i zminimalizowanie negatywnego wpływu energetyki na środowisko oraz na ekonomiczną i środowiskową efektywność przedsięwzięć.
Podczas seminarium pt. „Dyrektywa IPPC – klatka emisyjna” poruszone zostały zagadnienia dotyczące zmian w procesie wdrożenia nowej dyrektywy EU-ETS oraz jej negatywnych skutków, jako części pakietu energetyczno-klimatycznego, dla gospodarek poszczególnych państw członkowskich. Globalne ocieplenie jest faktem i należy mu przeciwdziałać na wszelkie możliwe sposoby. Zmaga się z nim również Polska. Jednak nie można pozwolić na pogrążenie w recesji własnej ekonomii, spowodowane standaryzacją zapisów prawnych wydawanych w Unii Europejskiej. Otwarta dyskusja podczas seminarium pozwoliła wysunąć szereg wniosków. Komisja Europejska wyznaczyła niemożliwe do osiągnięcia wskaźniki, które powodują, że polepszenie istniejących instalacji staje się wręcz niemożliwie, a konieczna jest budowa nowych. Należy zatem działać na rzecz utrzymania przez Dyrektywę IPPC elastycznego podejścia, ze względu na zróżnicowane problemy państw członkowskich, które powinny mieć pozostawione prawo decydowania o poziomach emisji. Ponadto zmniejszenie ilości emisji gazów cieplarnianych (lub zanieczyszczeń) w skali Europy jest minimalne w skali światowej, więc może lepszym rozwiązaniem byłaby walka nie z żywiołem, a z jego skutkami poprzez wsparcie finansowe działań państw Trzeciego Świata.
 
Power Ring 2008
Oba seminaria, tworzące ekologiczny wymiar Projektu, były niejako preludium do kulminacyjnej i jednocześnie ostatniej jego odsłony, czyli IV Międzynarodowej Konferencji „Power Ring 2008 – Zintegrowana Energia Europy”. Zrealizowała ona trzeci filar Projektu w zakresie ekonomii, który rzutował na ostateczny wybór przedsięwzięć efektywnych i ekologicznych, a także wniosków oraz kierunków dalszego trwałego rozwoju, obejmując najszerszą tematykę.
Konferencja odbyła się już czwarty raz, tworząc pewnego rodzaju tradycję, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i Europie. Odzwierciedliła ona nurt dyskusji toczącej się w Unii Europejskiej na poziomie ekspertów najważniejszych sektorów gospodarczych, dotyczącej kształtu europejskiego rynku energii i jego wpływu na pozostałe sektory oraz na stan środowiska naturalnego.
Poruszona problematyka, oscylując na styku obszarów energetyka – efektywność – ekologia – ekonomia, uwzględniła różne aspekty zrównoważonego rozwoju, m.in. bezpieczeństwo energetyczne, dyrektywy unijne, rozbudowę infrastruktury i technologii energetyki oraz gazownictwa, a także niezwykle istotną dla rynku kwestię połączeń transgranicznych. Głównym zadaniem konferencji było określenie racjonalnych dróg rozwoju dla polskiej gospodarki w perspektywie europejskiej oraz wskazanie najbardziej efektywnych możliwości rozwoju, rozbudowy infrastruktury oraz kierunków dla planowanych inwestycji.
 
Znaczenie Projektu
Projekt pt. „Wymiary zrównoważonego rozwoju w gospodarce. E3 – Efektywność, Ekologia, Ekonomia” okazał się doskonałą platformą łączącą potrzeby gospodarki i środowiska naturalnego. Wykorzystując najwyższej jakości materiały i zapraszając do współpracy najlepszych fachowców, udało się zorganizować cykl wydarzeń mający niezwykłą wartość i znaczenie. Szeroko zakrojone w ramach Projektu dyskusje z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, polskiego rządu, jednostek konsularnych zlokalizowanych w Polsce, reprezentantów przemysłu oraz mediów pozwoliły zlokalizować główne bolączki oraz problemy i niedociągnięcia w obszarze energetyki, gospodarki i ochrony środowiska przyrodniczego. Ponadto umożliwiły wymianę poglądów, doświadczeń oraz debatę nad proponowanymi rozwiązaniami.
Polska funkcjonuje w obszarze gospodarki globalnej, przez co wielowymiarowość działań jest niezbędna. Ponadto ochrona środowiska naturalnego to działania wymagające zbieżności poglądów i wdrażanych rozwiązań. Podczas wydarzeń zorganizowanych w ramach Projektu udało się określić stan obecny i sformułować wnioski na przyszłość, a także uświadomić społeczeństwu i grupom decyzyjnym, że muszą widzieć swoje działania w szerszym kontekście. Ponadto całe przedsięwzięcie dążyło do zwrócenia uwagi polskich władz, przedsiębiorców i obywateli na konieczność prowadzenia wielowymiarowej polityki, uwzględniającej nie tylko bezpieczeństwo ekonomiczne i energetyczne, ale również ekologiczne kraju. Polityki prowadzonej w sposób zintegrowany, kompleksowy i z poszanowaniem otaczającego nas środowiska.
()