Zagadnienia związane z oszczędzaniem energii zajmują szczególne miejsce w polityce energetycznej Polski do 2030 r. Wynika to m.in. z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ograniczania emisji dwutlenku węgla.

Warunki oraz kierunki działań prowadzących do oszczędności energii w branży energetycznej oraz zakładach przemysłowych były tematem konferencji pn. „Efektywność energetyczna – cele, zadania i środki realizacji”. Spotkanie zostało zorganizowane 30 listopada 2011 r. w Warszawie przez Polski Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej wraz ze Stowarzyszeniem Elektryków Polskich i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.
Konferencję podzielono na dwie sesje tematyczne. W pierwszej skupiono się przede wszystkim na podstawowych aktach prawnych dotyczących efektywności energetycznej. Doktor inż. Grzegorz Błajszczak z PSE-Operator omówił politykę europejską w zakresie efektywności energetycznej, a także zalecenia i metody postępowania wprowadzone przez ustawę o efektywności energetycznej. Zwrócił on uwagę, że wprowadzone w ostatnich latach zmiany w przepisach prawnych dotyczących efektywnego gospodarowania energią mają już nie tylko zachęcać, ale wręcz zmuszać dystrybutorów do poprawy efektywności energetycznej. Z kolei Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa z Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa przedstawiła podstawowe ustalenia Dyrektywy 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków oraz założenia ustawy Prawo budowlane, która wdrożyła ustalenia wcześniejszej dyrektywy (2002/91/WE). Podsumowując swoje wystąpienie, podkreśliła, że należy jak najszybciej dokonać aktualizacji przepisów prawa budowlanego, m.in. w przypadku definicji i wymagań dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Wdrażanie przekształcenia tzw. dyrektywy budowlanej z 2010 r. oraz jej długofalowe skutki dla budownictwa w kontekście efektywności energetycznej zaprezentował Dariusz Koc z Krajowej Agencji Poszanowania Energii.
Drugą część spotkania poświęcono ogólnym problemom efektywności energetycznej, w tym audytom energetycznym oraz ochronie środowiska. Doktor inż. Ryszard Wnuk z Polsko-Japońskiego Centrum Efektywności Energetycznej przedstawił uwarunkowania i podstawy audytu energetycznego, jego rodzaje, a także system zarządzania energią w przedsiębiorstwie. Z kolei dr inż. Maciej Robakiewicz z Fundacji Poszanowania Energii omówił różnice pomiędzy audytorem energetycznym, osobą sporządzającą świadectwa energetyczne a audytorem efektywności energetycznej. Ponadto zwrócił uwagę na to, że realizacja postanowień dyrektywy 2010/31/UE nie będzie możliwa bez udziału profesjonalnego doradcy energetycznego.
Osiągnięcie niskiego zużycia energii oraz emisji CO2 nie będzie łatwe, dlatego jak najszybciej trzeba podjąć wszelkie działania w różnych dziedzinach (m.in. prawne, organizacyjne i techniczne). Bez tego nie spełnimy unijnych wymagań.
 

Łukasz Bandosz