Efektywność energetyczna kotłów: obowiązek i zysk
Urządzenia ówcześnie montowane do dziś funkcjonują w wielu miejscach. Aktualna ich sprawność jest adekwatna do niegdysiejszej oferty rynkowej, poziomu wykonania, doboru i montażu urządzeń oraz sposobu eksploatacji. Nie zawsze najwyższy poziom wiedzy technicznej instalatorów i projektantów instalacji sprawiał, że szczególnie w przypadku kotłów na paliwa stałe funkcjonował stereotyp, że lepiej jest mieć kocioł o większej mocy niż wskazują na to realne potrzeby.
Dziś zmieniły się nie tylko trendy w budownictwie, ale przede wszystkim używane materiały. Mimo remontów i modernizacji obiektów budowlanych, w tym termomodernizacji, kotłownie często nie były poddawane kompleksowym modernizacjom – ze względu na przeświadczenie, że „są jeszcze sprawne”.
Obecnie administratorzy budynków zaczęli dokładnie liczyć koszty eksploatacji obiektów, w tym koszty energii cieplnej zużywanej na cele grzewcze, wentylacji i klimatyzacji, oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. W Unii Europejskiej problem ten dostrzeżono już pod koniec lat 90. Stworzono prawo, którego celem jest wymuszenie zmniejszenia zużycia energii do celów grzewczych. W krajach UE 4 stycznia 2006 r. zaczęła obowiązywać dyrektywa nr 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która została r...