Efektywność energetyczna w planowaniu przestrzennym
Wprowadzenie efektywnego energetycznie planowania przestrzennego jest silnie związane z planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym. Wymaga też zmiany w podejściu nie tylko samorządowców, deweloperów i sporządzających dokumenty planistyczne, ale też samych mieszkańców. W świadomy sposób muszą oni zacząć wymagać rozwiązań przestrzennych, gwarantujących zmniejszenie nakładów energetycznych.
Ochrona klimatu i dopasowanie do zmian klimatycznych to kierunki działań, które w polityce rozwoju przesuwają się na szczyt hierarchii zadań strategicznego planowania. Niestety, dzieje się to dopiero w sytuacji realnie obserwowanych strat ekonomicznych i środowiskowych oraz narastających problemów społecznych na świecie.
Wyzwanie globalne ? działanie lokalne
Jedną z naczelnych, antropogenicznych przyczyn zmian klimatycznych jest emisja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, który do atmosfery uwalniany jest w wyniku spalania paliw kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu. Dwutlenek węgla, którego stężenie w atmosferze Ziemi wzrosło od początku trwania ery industrialnej o 40%, w przeważającej mierze odpowiada za globalny wzrost średniej temperatury na powierzchni planety. Tempo spalania paliw kopalnych rośnie w wyniku zwiększającego się zużycia energii.
Ważnym aspektem produkcji i zużycia energii w Polsce jest rytm sezonowy i konieczność zabezpieczenia dostaw ciepła. Zgodnie z danymi GUS, ok. 50% gospodarstw...