Wdrożenie dyrektywy o efektywności energetycznej 2006/32/WE opóźnia się. Czas na osiągnięcie wymaganych oszczędności zużycia energii jest coraz krótszy. Członkowie SAPE uczestniczą w pracach i działaniach mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej gospodarki.
Pojawiły się dwie nowe inicjatywy wsparcia inwestycji w efektywność energetyczną i wykorzystanie OZE w przemyśle.
Europejski Bank Rozbudowy i Rozwoju (EBOR) uruchomił Program Finansowania Rozwoju Energii Zrównoważonej w Polsce (PolsEFF), w ramach którego oferowane są środki na realizację inwestycji poprawiających efektywność zużycia energii w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP). Środki te są dystrybuowane przez banki biorące udział w programie. Oferowane jest finansowanie o łącznej wartości 150 mln euro, dla projektów o wartości w granicach od 25 tys. do 1 mln euro w formie kredytu bądź leasingu oraz dotacji w wysokości 10-15% w zależności od rodzaju i wyników modernizacji. Podstawą dla udzielenia środków dla mniejszych projektów jest wykorzystanie urządzeń z Listy Zakwalifikowanych Urządzeń o odpowiedniej efektywności technicznej i kosztowej. Z kolei dla większych projektów wymagane jest osiągnięcie 20-procentowego zmniejszenia zużycia energii, potwierdzonego przez audyt energetyczny. Członkowie SAPE biorą udział w opracowaniu listy urządzeń oraz będą uczestniczyli w wykonywaniu audytów energetycznych. Więcej informacji znajduje się na stronach programu www.polseff.org.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oferuje przedsiębiorstwom, których łączne roczne zużycie nośników energii przekracza 50 GWh, dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w wysokości 820 mln zł w latach 2011-2016. Program wymaga uzyskania minimalnego wzrostu efektywności energetycznej o co najmniej 7%, co wykazane musi być w audycie energetycznym. Wspierane będzie wdrażanie systemów zarządzania energią, racjonalizacja zużycia energii elektrycznej, ciepła i gazu, modernizacja źródeł, w tym zastosowanie kogeneracji i odnawialnych zasobów energii, oraz modernizacja procesów przemysłowych w zakresie wskazanym w audycie energetycznym. Wykonanie audytu energetycznego i elektroenergetycznego zostanie dofinansowane do 70% kosztów kwalifikowanych. Więcej informacji znajduje się na stronach NFOŚiGW.
Nowe źródła finansowania stanowią wsparcie przygotowania projektów modernizacyjnych w postaci dofinansowania audytów energetycznych. Jest to szansa dla środowiska audytorów na rozszerzenie zakresu działalności zawodowej na zakłady przemysłowe. Dla przemysłu nowe źródła finansowania stwarzają możliwość efektywnej technologicznie i kosztowo modernizacji gospodarki energetycznej, zwiększenia konkurencyjności oraz poprawy rentowności produkcji.
 

Andrzej Szajner, SAPE