W Polsce w wielu miejscowościach położonych na terenach niezurbanizowanych nie rozwiązano właściwie problemu oczyszczania ścieków, zgodnie z wymaganiami sanitarnymi i ochrony środowiska. Powodem takiej sytuacji jest niedostateczne wyposażenie tych terenów w infrastrukturę techniczną.

Istniejące urządzenia to przeważnie zbiorniki okresowego gromadzenia ścieków, najczęściej przeciążone i nieszczelne, które są uciążliwe pod względem sanitarnym i nie chronią środowiska, gdyż odpływające z nich nieoczyszczone ścieki zatruwają wody gruntowe i powierzchniowe1.
Jedną z możliwości zmiany obecnego stanu jest wykorzystanie minioczyszczalni, tj. przydomowych oczyszczalni ścieków (POŚ). Obiekty obsługujące do 50 równoważnych mieszkańców (RM)2 posiadają odpowiednią skuteczność usuwania zanieczyszczeń.
Przepustowość omawianych minioczyszczalni ścieków nie przekracza 8 m3/d, a wykorzystane dane pochodzą głównie z badań terenowych wykonanych w Polsce i USA.
 
Status przydomowych oczyszczalni w Polsce i USA
Ze względu na małą zwartość zabudowy polskich wsi (jedynie w ok. 32% odległość między zagrodami jest mniejsza niż 45 m 3), jak również duży udział terenów płaskich (nizin), o płytkim zaleganiu wód gruntowych, indywidualne systemy oczyszczania ścieków wyda...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?