Egzamin z pandemii

Miesiąc temu na łamach ?Przeglądu Komunalnego? wysnułem niezrozumiałą dla wielu tezę, że pandemia koronawirusa może być niezłym nauczycielem dla ludzkości. Zweryfikowała nasze przyzwyczajenia konsumpcyjne i pozwoliła spojrzeć na najbliższe otoczenie zupełnie inaczej niż dotychczas.

Stała się także testerem sprawności systemu ochrony zdrowia i systemów usług komunalnych w naszych samorządach. Myślę tu przede wszystkim o gospodarce odpadami i usługach wodno-ściekowych. Tak jak działalność służby zdrowia była wypadkową wielu decyzji rządowych, tak systemy wodno-ściekowe i odpadowe były zarządzane w całości przez samorządy gminne.

Zmiana struktury konsumpcji

Zatrzymanie gospodarki i zamknięcie wielkiego handlu zmniejszyło, co prawda, konsumpcję w wielu wymiarach ? co każdy z nas potwierdzi na swoim przykładzie, przypominając sobie, czego w tym czasie nie kupił ? ale jak się okazuje, w wielu wymiarach zmieniła się jedynie jej struktura. Zmniejszył się na przykład poziom sprzedaży paliwa. Ruch samochodowy przez miesiąc został radykalnie ograniczony, ale zakupy domowej chemii czy żywności zmieniły się z tej dokonywanej w sklepach i galeriach handlowych na rzecz sprzedaży internetowej.

Zwiększyła się zatem masa opakowań, w które te produkty były pakowane: żywność, buty, bielizna, książki, muzyka na CD, sprzęt domowy RTV, przybory kuchenne i środki higieny osob...