Do niewątpliwych pozytywów powstałego w Polsce systemu selektywnej zbiórki odpadów należy zaliczyć zdecydowany wzrost zainteresowania segregacją, odzyskiem i recyklingiem. Obecnie chyba każda gmina na swój sposób próbuje wdrażać własne programy gospodarki odpadami, skupiając się przede wszystkim na wprowadzeniu efektywnego systemu selektywnej zbiórki odpadów. Pytanie tylko, czy wszędzie jest ona popularna i przynosi zamierzone efekty.


Ilość osób uczestniczących w programie oraz jakość świadczonych przez nich działań ma bezpośredni wpływ na rzeczywisty wskaźnik odzysku w danej gminie. Kluczowym zagadnieniem będzie w tym wypadku promocja, której celem jest motywowanie mieszkańców do współudziału w programie segregacji. Skądinąd wiadomo, że wiele gmin doskonale poradziło sobie z wdrażaniem planów selektywnej zbiórki. Niestety, można również stworzyć swoistą mapkę miejscowości, w których odzew społeczeństwa na sortowanie odpadów „u źródła” był znikomy, a władze gminne nadal borykają się z problemem zmiany nawyków mieszkańców.
Warto zatem skorzystać z pozytywnych doświadczeń tych gmin, którym udało się właściwie wypromować selektywną zbiórkę odpadów. Może skorzystają z tych pomysłów władze gminne, którym ciężko wdrożyć podobne systemy na własnym gruncie?

...