EKOLOGIA W PRAWODAWSTWIE UNII EUROPEJSKIEJ W ZDERZENIU Z POLSKIM, ?TRADYCYJNYM: PODEJŚCIEM DO NATURY
Zielony Ład jest spójnym, kompleksowym planem Komisji Europejskiej, którego celem jest osiągnięcie przez nasz kontynent klimatycznej neutralności do 2050 r. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być efektywniejsze niż dotąd wykorzystywanie zasobów naturalnych planety dzięki przejściu na gospodarkę o obiegu zamkniętym, przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i znaczące obniżenie emisyjności sektora energii. Jednocześnie istotne jest stworzenie milionów nowych miejsc pracy i pobudzenie gospodarki.
Co ważne, mają to być przede wszystkim miejsca „zielone” – wzmacniające ekologiczną przemianę Wspólnoty. Szczególną rolę mają w tym procesie przemian odegrać miasta – nic dziwnego, mieszka w nich przecież ok. 70% populacji UE.
CZY TO SIĘ MOŻE UDAĆ?
Prezentacja Zielonego Ładu miała miejsce w grudniu 2019 r. Wkrótce potem kraje Europy musiały się zmierzyć z wybuchem i skutkami pandemii COVID. Chociaż nie jest to jeszcze wystarczająco widoczne z polskiej perspektywy, idee Zielonego Ładu konsekwentnie przekuwane są w regulacje prawne i praktyki, które mają przyspieszyć wdrożenie nieuchronnych zmian. Pierwszym miesiącom zmagań z COVID towarzyszyła przyspieszona eko-edukacja. Właśnie wtedy wiele osób na całym świecie uświadomiło sobie, jak działa niebezpieczny mechanizm, o którym dotąd dyskutowali tylko ekolodzy:...