Ekologiczna przyszłość centrum danych
W związku z postępującą cyfryzacją wzrosło zapotrzebowanie na przetwarzanie informacji, a tym samym na zapewnienie ciągłości działania cyfrowej infrastruktury. W 2022 roku rynek klimatyzacji precyzyjnej dla centrów danych osiągnął wartość 3,5 mld dolarów. Szacuje się, że do 2026 roku będzie to już 6 mld dolarów.
Ten wyjątkowy wzrost rynku odzwierciedla fakt, że w wielu przypadkach potrzebne są nowe technologie, aby nadążyć za zmianami. Jedną z nich jest chłodzenie cieczą, które staje się coraz popularniejsze i jest szczególnie skuteczne w przypadku obliczeń o wysokiej gęstości danych, wymaganych przez nowe zastosowania, takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Chłodzenie centrum danych cieczą stanowi także bardziej ekologiczną alternatywę do wykorzystywania powietrza.
Podczas minionej dekady znacząco zmieniła się infrastruktura centrów danych. Serwery kasetowe oraz urządzenia odpowiedzialne za pracę infrastruktury wirtualizacyjnej znacznie zwiększyły swoją gęstość. Obecnie pobierają od 750 watów do 1 kilowata na jednostkę szafy (1U), a w przypadku macierzy dyskowych z dyskami flash (SSD) o niskiej gęstości mocy jest to 400-600 W. Aby zapewnić ciągłość działania tych urządzeń, należy zadbać o ich odpowiednią temperaturę. Najpopularniejszym i stosowanym na całym świecie rozwiązaniem jest chłodzenie centrum dany...