Ekologiczna refleksja na cmentarzach
Miliony Polaków odwiedziło 1 listopada cmentarze, aby oddać hołd swoim bliskim, którzy odeszli. Przynosząc kwiaty, zapalając znicze i porządkując nagrobki, wyrażamy pamięć oraz szacunek. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie: czy sposób, w jaki oddajemy cześć naszym bliskim, jest przyjazny dla środowiska?
Corocznie cmentarze zostają pokryte tonami sztucznych ozdób i wypalonych zniczy, które wkrótce zamieniają się w trudne do przetworzenia odpady. Plastik, sztuczne kwiaty i parafina z lampionów uwalniają szkodliwe substancje, nie służąc ani naturze, ani nam samym. Stosowanie takich produktów staje się coraz większym problemem ekologicznym.
Wspólny apel
W odpowiedzi na te wyzwania Unia Metropolii Polskich i Polska Rada Ekumeniczna oraz inicjatywa społeczna „(Nie)zapomniane cmentarze” wydały wspólny apel „Szacunek dla zmarłych i natury”, który zachęca do bardziej świadomych i zrównoważonych wyborów zarówno podczas obchodów Święta Zmarłych, jak i przy innych, całorocznych wizytach na grobach bliskich. Celem tej inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu, że pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny, ograniczając ilość odpadów i dbając o porządek na cmentarzach.
– Pamięć o zmarłych i troska o środowisko mogą iść w parze – m&oac...