Tworzywa sztuczne, postrzegane często jako główny odpad cywilizacji, nierozkładalne i niebiorące udziału w naturalnym obiegu materiałów w przyrodzie, powodują zwiększenie ilości odpadów obciążających środowisko. Wprawdzie składowanie odpadów z tworzyw sztucznych jest obojętne dla środowiska, jednak rosnące koszty deponowania oraz nasilające się protesty społeczne przeciwko budowie nowych tego typu obiektów zmuszają do przygotowania coraz lepszych metod unieszkodliwiania poużytkowych tworzyw sztucznych.

Opracowana na Politechnice Krakowskiej (PL 200752 B1) technologia otrzymywania materiałów kompozytowych w postaci płyt (zdj. 1), składa się z kilku etapów. Najpierw następuje rozdrabnianie butelek z PET na płatki, potem nanoszenie środka adhezyjnego na płatki i na koniec prasowanie kompozycji polimerowej w formie.
Metoda ta nie wymaga segregacji butelek, ich mycia i suszenia ani usuwania etykiet i kleju. Technologia pozwala na przerób nawet butelek pokrytych folią, co zwykle stanowi poważny problem. Ponadto jej wdrożenie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a pozwala na masowe zagospodarowanie uciążliwych odpadów. Jedna płyta to unieszkodliwienie ok. 500 butelek z PET.
 
Płyty z PET-ów                        &...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?