Zgromadzenie Ogólne Rad Gmin i Regionów Europy (CEMR) odbyło się w tym roku w Poznaniu. Przeszło ono do historii jako pierwsze tego typu spotkanie, odbywające się w kraju postkomunistycznym, a który w dodatku nie jest członkiem Unii Europejskiej. Obserwatorów zajmujących się ochroną środowiska ten europejski zjazd samorządowców mógł zainteresować, ze względu na poruszaną tematykę ekologiczną.

Odbyły się bowiem trzy sesje warsztatowe, m.in. na temat „Europejskiej strategii rozwoju zrównoważonego – długoterminowy wzrost gospodarczy, spójność społeczna i ochrona środowiska naturalnego”. Uczestnicy uznali zrównoważony rozwój jako proces godzenia rozwoju gospodarczego i społecznego z procesami ochrony środowiska. Ponadto wskazano, że Unia Europejska ma kluczową rolę do odegrania we wdrażaniu celów przyjętych w Rio de Janeiro i Johannesburgu, aczkolwiek – jak stwierdzili uczestnicy - strategia europejska nie jest ani pierwszym, ani jedynym instrumentem, mającym na celu promocję zrównoważonego rozwoju. Postulowano także, by Konwencja o Przyszłości Europy była okazją do faworyzowania spraw zrównoważonego rozwoju jako celu konstytucyjnego.

Europejskie zobowiązania

Samorządowcy z satysfakcją podkreślali zaangażowanie władz lokalnych we wdrażaniu Agendy 21. Szacuje się, że przeszło 5 tys. samorządów z Europy realizuje postanowienia Lokalnej Agendy 21. Uczestnicy mieli jednocześnie świadomość licznych...