Artykuł otwiera cykl poświęcony zagadnieniom wykorzystania możliwości logistyki w rozwiązywaniu problemów gospodarki odpadami, traktując w szerokim ujęciu o różnych jej aspektach.


Zagadnienia ochrony środowiska, gospodarki odpadami, czy ogólnie pojętej ekologii, rozpatrywane w aspekcie organizacyjnym i ekonomicznym, w coraz większym stopniu dotykają kwestii zarządzania, rozwiązań projektowych i wdrażania ich wyników. Istotnym elementem tych rozwiązań jest potrzeba efektywności i minimalizacji kosztów. Ostatnio jest to szczególnie widoczne w obszarze gospodarki odpadami, gdzie powstają plany gospodarki odpadami oraz realizowane są programy wdrażane na ich podstawie.

We wszystkich tych przypadkach efektywność organizacyjna i kosztowa odgrywa dużą rolę. W wymiarze praktycznym mamy do czynienia z potrzebą organizacji przepływów odpadów od miejsc ich powstawania do miejsc dalszego wykorzystania, przetworzenia lub utylizacji. W przypadku stałych odpadów komunalnych szczególnie podatnych na recykling problem ten można uznać za pierwszoplanowy. Mamy bowiem do czynienia z całym łańcuchem zależności: miejsca, w których odpady powstają, są gromadzone, przesypywane, zbierane w większe partie, transportowane i ponownie przesypywane, przepakowywane i składowane. W procesie tym uczestniczą wytwórcy odpadów, ci, którzy zajmują się ich zbieraniem, gromadzeniem, przemieszczaniem, ...