W maju br. światło dzienne ujrzał dokument „Programu wyposażenia aglomeracji poniżej 2000 RLM w oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacji sanitarnej”. W założeniu autorów Programu mają to być obszary pozostałe po wyznaczeniu aglomeracji ponad 2000 RLM zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK).

Zanim ten dokument zostanie omówiony, należy wyjaśnić, co to jest 2000 RLM, bo nadal wiele osób o to pyta. Gorzej, bo wiele gmin jest przekonywana (i słusznie) przez pełnomocników wojewodów ds. KPOŚK i dysponentów funduszy, że spełniając „zasady” tego Programu, nie dostanie żadnej pomocy finansowej.
Otóż zgodnie z wytycznymi równoważna liczba mieszkańców (RLM) jest wskaźnikiem zależnym od ładunku dobowego BZT5 i wynosi 60 g O2 BZT5/osobę. Czyli wielkość 2000 RLM oznacza dobowy ładunek zanieczyszczeń wynoszący 120 tys. g O2 BZT5.
Podkreślenia wymaga informacja, że ponad 1000 gmin w Polsce (2/5 ogólnej liczby) nie jest ujęta w KPOŚK. Pamiętać też trzeba, że planowanie sieci kanalizacyjnej nie może dotyczyć okresu krótszego niż 50 lat, bo inaczej będzie to techniczno-ekonomiczna bzdura.
Dla zobrazowania problemu aglomeracji poniżej 2000 RLM warto zatem dokonać pewnych wyliczeń dla przykładowej miejscowości, w której znajduje się siedziba gminy. Dla miejscowości tej można przyjąć następujące założenia: posiada ona 600 mieszkańców, do znajdującej się na jej terenie szkoły z t...