Problem osadów ściekowych w oczyszczalniach komunalnych czy przemysłowych stanowi duże finansowe i ekologiczne wyzwanie dla zarządcy oczyszczalni ścieków.

Nakłady poniesione na odwadnianie osadów to w wielu przypadkach 50% kosztów całej oczyszczalni. Stale obserwowany jest wzrost ilości osadów ściekowych w Polsce, który w 2010 r. wyniósł 640 Mg s.m. Do 2015 r. prognozuje się wzrost produkcji osadów o ponad 12% do ok. 720 Mg s.m. (GUS, KPGO). Osady mogą być wykorzystywane rolniczo (do produkcji roślin przeznaczonych na kompost czy roślin niesłużących do spożycia) lub do rekultywacji gruntów. Jednak muszą spełnić szereg wymagań jakościowych (np. pod względem zawartości metali ciężkich), zanim zostaną wprowadzone do środowiska.

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli z listopada 2013 r., dotyczący komunalnych oczyszczalni ścieków, wskazuje, że nieprawidłowości związane z gospodarką osadową stwierdzono w zatrważającej liczbie kontrolowanych obiektów. Dotyczą one m.in. nieprzekazywania użytkownikom gruntów wiarygodnych badań osadów (90% przypadków), zbyt rzadkiego badania osadów (64%), wykonywania badań gruntów niezgodnie z przepisami (70%), gromadzenia osadów w sposób zagrażający środowisku naturalnemu (ponad połowa oczyszczalni), nieprawidłowego ewidencjonowania w 73% przypadków.

Przedstawione powyżej problemy związane są z osadem odwodnionym do zagospodarowania. Jednak w wielu przypadkach kłopoty mogą pojawiać się już na e...