Każde założenie projektowe, które miałoby stanowić integralną część istniejącej przestrzeni, musi uwzględniać szereg istotnych czynników i uwarunkowań, które w znaczący sposób wpływają na docelową postać projektu.
Wśród takich czynników wyróżnić można m.in. uwarunkowania techniczne, uzbrojenie terenu, zapisy obowiązujących aktów prawa miejscowego (jeśli takie istnieją) oraz warunki siedliskowe. Równie istotne są kontekst krajobrazowy i urbanistyczny, czynnik społeczny oraz częstookreślony budżet, który niewątpliwie jest jednym z głównych czynników determinujących kształt założenia. Umiejętne scalenie wytycznych, wynikających z istniejących uwarunkowań oraz analizy przestrzennej, okazuje się niemałym wyzwaniem dla projektanta.
 
Funkcjonalna konwencja
Projektowany zieleniec przy ul. Legnickiej w Zabrzu znajduje się na terenie o niskiej intensywności zabudowy, w bezpośrednim sąsiedztwie dwu- i trzykondygnacyjnych obiektów jednorodzinnych. Taki charakter tkanki miejskiej wskazuje na utrzymanie skweru w bardziej kameralnej konwencji. W tym celu zaprojektowano dwa miejsca wypoczynku na planie centralnym, spełniające funkcję przestrzeni socjalnej. Usytuowane one zostały wzdłuż najważniejszej osi komunikacyjnej, stanowiącej jednocześnie główną oś kompozycyjną i widokową. Układ komun...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?