Wszystko, co stworzył człowiek, ma wpływ na środowisko. Ekoprojektowanie jest narzędziem, którego cel to zmniejszenie oddziaływania ekologicznego na otoczenie przez cały cykl życia produktu.

Gdy dokona się analizy cyklu życia obejmującego wszystkie etapy, od tzw. kołyski aż po grób dowolnego produktu, to można stwierdzić, że w 80% oddziałuje on na środowisko. Badając okres powstawania i użytkowania produktu ? użycie materiałów, zasobów naturalnych, szeroko pojęta produkcja, opakowanie, transport (dystrybucja), utylizacja oraz recykling ? łatwo zrozumieć, iż etap projektowania jest najważniejszym elementem w tym procesie. Już w momencie ekoprojektowania można ograniczyć oddziaływanie środowiskowe, np. poprzez mniejsze zużycie energii w procesie produkcji i dystrybucji lub eliminację substancji toksycznych.

Spójne ramy

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE z 21 października 2009 r., uwzględniająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią1, tworzy spójne ramy ekoprojektowania. Nie mogą one pogorszyć funkcjonalności produktu, jego bezpieczeństwa, zdrowia konsumentów oraz dostępności na rynku. Metodologia ta ma przyczynić się do sprawnej oceny oraz określenia wymogów właściwych dla danego produktu. Reguły dotyczące zużycia energii ujęte w dyrektywie mają prowadzić do znacznych oszczędności energii do 2020 r. W pierwszej fazie dotyczy to 13 gru...