Konferencja „Zrównoważony rozwój a ekologia w Polsce”, dotycząca aktualnych spraw związanych ze środowiskiem, ekonomią i społeczeństwem, odbyła się 12 kwietnia 2012 r. na Uniwersytecie Ekonomicznym. Połączono ją z IV już edycją nadania i wręczenia Laurów Ekoprzyjaźni 2011 przyznawanych przez redakcję miesięcznika „Ekonatura” za działalność na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej za 2011 r.

Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach: I – dla wytrwałych, zaufanych członków wspierających – wspomagających ideę edukacji ekologicznej w Polsce, II – dla instytucji wspierających edukację ekologiczną i ochronę środowiska, III – dla osób indywidualnych za wybitne zasługi na rzecz ekologii.
W kategorii pierwszej nikt nie został nominowany. W drugiej kategorii nagrody otrzymali: Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz redakcja miesięcznika „Aura”.
W trzeciej kategorii zwyciężyli: prof. dr hab. inż. Tomasz Winnicki, prorektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, dr Ryszard Kowalski z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dr Elżbieta Wielgosz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Piotr Wojtasik, rzecznik prasowy Dolnośląskiej Spółki Gazownictwa, dr Magdalenie Szewczyk z Salezjańskiego Liceum we Wrocławiu, śp. redaktor Andrzej Zalewski, Ekoradio, a także Bronisława i prof. Stanisław Rojkowie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
 
Zarząd i redakcja w porozumieniu z Kapitułą, uhonorowali również dyplomami szczególnego uznania wybrane osoby i instytucje wspierające edukację ekologiczną w Polsce. Dyplomy otrzymali: Szkoła Podstawowa w Miszkowicach (woj. dolnośląskie), Urząd Miasta i Gminy Prusice (woj. dolnośląskie), prof. dr hab. Jan Kozłowski z Instytutu Nauk o Środowisku na Uniwersytecie Jagiellońskim, Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Bank Spółdzielczy w Oławie. Nagrodzono także Agnieszkę Wróbel, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, dr. inż. Janusza Mroczka z Uniwersytetu Rzeszowskiego, dr inż. Ewę Przysiężną, Tadeusza Lewandowskiego, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Krystynę Gruszczyńską ze Stowarzyszenia Ekonatura. Wyróżniono również TAURON Ekoenergia w Jeleniej Górze, Karolinę Konopską z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, Katarzynę Leję z Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Marcina Wierzbę, zoopsychologa z Fundacji Wzajemnej Pomocy Ludzi i Zwierząt „Audiatur”, dr inż. Annę Kiepas-Kokot z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, Magdalenę Gołas-Siarzewską z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Dominika Dobrowolskiego – ekologa.
Dodatkowo w przerwach pomiędzy wykładami uczestnicy mogli zwiedzać stoiska i wystawy instytucji związanych m.in. z ochroną środowiska.
 
(mk)