Opracowany został regulamin powoływania, weryfikacji i odwoływania ekspertów Polskiej Izby Ekologii. Eksperci ci mają wspomagać działania PIE, oraz administracji państwowej i samorządowej i zainteresowanych organizacji i podmiotów gospodarczych.
Jednorazowo Rada Polskiej Izby Ekologii powoływać będzie po dwóch ekspertów w specjalnościach: gospodarka wodno-ściekowa, ochrona powietrza, ochrona przed hałasem i wibracjami, gospodarka odpadami, ochrona przyrody, postępowanie w sprawie ocen oddziaływania na środowisko oraz prawo ochrony środowiska.
Ekspertem może zostać każdy kto biegle posługuje się językiem polskim, ma udokumentowany 5-letni staż pracy w ochronie środowiska oraz legitymuje się osiągnięciami w powyżej wymienionych dziedzinach ochrony środowiska. Weryfikacja dokumentów oraz rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami na ekspertów odbywać się będą dwa razy do roku – wiosną i jesienią. Pierwsze rozmowy odbędą się pod koniec maja br. Decyzję o wpisaniu na listę ekspertów Polskiej Izby Ekologii podejmuje Rada w drodze głosowania. Osoba wpisana na listę uzyskuje certyfikat potwierdzający.
Tytuł eksperta jest przyznawany na trzy lata. Koszt postępowania kwalifikacyjnego pokrywa kandydat na eksperta przed podjęciem czynności weryfikujących. W roku bieżącym opłata za przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego wynosi 600 zł. Wydanie certyfikatu oraz prowadzenie kartotek działalności eksperta to wydatek kolejnych 200 zł.