Pojęciem „małe pompy ściekowe” określa się pompy o wydajności kilku l/s, stosowane w indywidualnych rozwiązaniach odprowadzania ścieków bytowych, w niekonwencjonalnych systemach kanalizacji ciśnieniowej – z indywidualnymi pompowniami przydomowymi i grawitacyjno-ciśnieniowej – z lokalnymi pompowniami ścieków.
Do grupy „małych pomp” można również zaliczyć pompy stosowane w pompowniach uzupełniających na obrzeżach niekonwencjonalnych systemów podciśnieniowych i grawitacyjno-podciśnieniowych – dla zlewni o niższych rzędnych terenu, położonych poza zasięgiem systemu podciśnieniowego1-3. Oferowane są one na rynku polskim przez kilkunastu producentów.
Dla większości zastosowań, dostępne najmniejsze pompy mają zbyt dużą wydajność (zależną od wymaganej wysokości podnoszenia) w stosunku do potrzeb, np. pompa o wydajności 1 l/s odpowiada obliczeniowej ilości ścieków ok. 200 mieszkańców, a jest z konieczności stosowana w pompowniach przydomowych dla kilku osób. W praktyce dobierane są dostępne na rynku „małe” pompy o wydajności wielokrotnie przekraczającej natężenie dopływu ścieków do pompowni. Wówczas są one tylko w małym stopniu wykorzystywane i mają odmienne warunki pracy w stosunku do urządzeń w pompowniach o dużej wydajności. Pracują przez krótki czas w ciągu doby (mają długie przestoje – ...