Elektrociepłownia biogazowa, zamiast spalać węgiel w kotle energetycznym, tak jak w technologii wytwarzania energii w konwencjonalnej elektrociepłowni, wykorzystuje procesy biologiczne zachodzące w czasie fermentacji mokrej, jednofazowej.
W grudniu 2010 r. zakończono prace budowlano-montażowe w pierwszej rolniczo-utylizacyjnej elektrociepłowni biogazowej w Wielkopolsce w Skrzatuszu k. Piły. Elektrociepłownia biogazowa o mocy nominalnej 526 kWe oraz 500 kWt jest zasilana surowcami energetycznymi (substratami) pochodzącymi z przemysłu rolno-spożywczego. Instalacja zaprojektowana przez spółkę Biogaz Zeneris zapewnia wykorzystanie różnych substratów, dzięki czemu zachowana jest ciągłość procesu wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Technologia została opracowana z udziałem laboratorium biotechnologicznego, będącego również własnością poznańskiej spółki.
Specyficzną cechą biogazowni Skrzatusz jest jej techniczne przystosowanie do przetwarzania wielu rodzajów substratów, takich jak produkty uboczne uzyskane w produkcji spożywczej, kiszonka kukurydzy i traw, wywar gorzelniany i odpady poubojowe. Instalacja umożliwia także przetwarzanie zboża i innych substratów pochodzenia rolniczego. Właściciel instalacji Spółka Biogaz Zeneris uzyskał pozwolenie na jej użytkowanie w marcu 2011 r. Obecnie instalacja zbliża się do osiągnięcia 100% zakładanej mocy elektrociepłowni. Biogaz po...