W ramach programu priorytetowego „Gepard II” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił w 2018 r. nabór wniosków dotyczących uczestnictwa w konkursie na dofinansowanie opracowania strategii elektromobilności. W konkursie tym uczestniczyć mogły powiaty, gminy oraz ich związki. Głównym celem jest opracowanie planu realizacji polityki państwa w zakresie upowszechnienia elektromobilności i wykorzystania paliw alternatywnych.

Strategie elektromobilności mają przełożyć się na konkretne działania zawarte w Planie Rozwoju Elektromobilności „Energia do przyszłości”, Krajowych ramach polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych oraz ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Choć nabór wniosków już się zakończył, to do 2021 r. przedłużono ostateczny termin opracowywania strategii. Warto więc zastanowić się, czym kierować się przy jej opracowaniu, aby przyniosła zakładane rezultaty.

Działania przewidziane do realizacji w ramach strategii powinny służyć zwiększeniu liczby pojazdów nisko- i zeroemisyjnych poruszających się na terenie gminy poprzez:

- określenie rekomendacji dla wykorzystania rodzajów paliw alternatywnych oraz konkretnych rodzajów napędu (elektryczne, wodorowe, gazowe, paliwa alternatywne), wraz z niezbędną infrastrukturą tankowania i ładowania w pojazdach transportu publicznego, komunalnych czy flot...