Przedstawiciele rządu oraz samorządowcy z 41 polskich miast i gmin podpisali listy intencyjne na rzecz rozwoju elektromobilności.

Listy intencyjne dotyczyły m.in. zwiększenia liczby zeroemisyjnych, elektrycznych autobusów w komunikacji zbiorowej miast i gmin. Spotkanie odbyło się 20 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie.

Ponadresortowe wyzwanie

? Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy, szerzej mówiąc, polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski ? podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki. Wskazywał, że rozwój elektromobilności jest jednym z najważniejszych elementów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości.

Natomiast wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że na elektromobilność stawia coraz więcej europejskich miast, np. Holendrzy dążą do tego, by w 2025 r. sto procent autobusów komunikacji miejskiej stanowiły zeroemisyjne autobusy elektryczne. Wskazywał też, iż: ?Dzięki spójnemu i ponadresortowemu projektowi polskie miasta mogą wyprzedzić europejskich prymusów. Kluczowy w realizacji tego postulatu ma być program Bezemisyjny transport publiczny, uruchomiony przez Narodowe Centrum...